Abelardo de la Espriella, candidatul susținut de Trump, câștigă alegerile prezidențiale din Columbia
Rezultatele oficiale preliminare indică victoria lui Abelardo de la Espriella cu 49,7% din voturi, în fața lui Ivan Cepeda (48,7%). Președintele ales va prelua mandatul pe 7 august, pe fondul unei reapariții a violenței în țară.

Rezultatele oficiale preliminare arată că Abelardo de la Espriella a câștigat alegerile prezidențiale din Columbia cu 49,7% din voturi, depășindu-l pe contracandidatul său Ivan Cepeda, care a obținut 48,7%, potrivit Le Figaro. Președintele ales va prelua mandatul pe 7 august pentru o perioadă de patru ani.
Contextul alegerilor
Aproximativ 41 de milioane de alegători au fost chemați la urne pentru aceste alegeri cruciale, desfășurate pe fondul unei reapariții a violenței într-o țară implicată într-un conflict armat intern de peste șase decenii. Campania electorală a fost marcată de atentate de gherilă și de asasinarea unui candidat la președinție.
Reacția câștigătorului
Pe platforma X, Abelardo de la Espriella a sărbătorit o victorie care „ne umple de recunoștință, dar și de un imens sentiment de responsabilitate”. „Astăzi începe un nou capitol pentru țara noastră”, a declarat el. Omul care promite să consolideze legăturile dintre Bogotá și Washington a afirmat că președintele american Donald Trump și-a reafirmat „sprijinul”.
Susținători și contestații
Susținătorii milionarului în vârstă de 47 de ani au ieșit în străzile din mai multe orașe columbiene, purtând tricoul galben al echipei naționale de fotbal, pe care acesta îl adoptase în timpul mitingurilor electorale. Au fluturat steaguri, au claxonat și și-au exprimat speranța că omul pe care îl numesc „Tigrul” va aduce securitatea.
Adresându-se susținătorilor săi adunați la Bogota, Ivan Cepeda a afirmat că nu va accepta înfrângerea înainte de numărătoarea finală, care se așteaptă să dureze câteva zile, și că va contesta rezultatele de la 33.000 de secții de votare.
Context politic
Abelardo de la Espriella a cunoscut o ascensiune meteorică cu un discurs virulent împotriva gherilelor și a stângii, care se afla la putere pentru prima dată în istoria Columbiei sub președintele Petro. Adversarul său, senatorul Cepeda, a fost susținut în special de clasa muncitoare, recunoscătoare pentru reducerea sărăciei și pentru salariile mai mari sub Petro, într-una dintre cele mai inegale țări din lume.
Columbia devine cea mai recentă țară latino-americană care se îndreaptă spre dreapta, după Argentina, Chile și Ecuador.