Absolvent de nota 10 la Academia de Muzică din Cluj: „Nu a fost dificil, am cunoscut oameni care m-au format”
Darius Toma, 22 de ani, a absolvit Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca cu media 10, la specializarea Dirijat coral. Alături de Petrina Suciu, studentă la UTCN, acești tineri excepționali își doresc să rămână în țară și să continue în mediul academic.

La final de an universitar, emoțiile și amintirile din campus se împletesc cu recunoașterea șefilor de promoție. Proaspeții absolvenți care au obținut medii de zece se pregătesc acum pentru prezentarea lucrării de licență și visează la o carieră construită pas cu pas.
Darius Toma: pasiunea pentru muzică, din copilărie
Darius Toma, în vârstă de 22 de ani, a absolvit Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, specializarea Dirijat coral, ca șef de promoție. Pasiunea pentru muzică a început în copilărie, iar liceul a fost momentul decisiv pentru alegerea carierei. „Profesorul meu de vioară și profesoara mea de pian din liceu mi-au sugerat această posibilă specializare. Munca din spate este una titanică. Nu a fost dificil, am avut șansa de a cunoaște în liceu oameni care m-au format și de la care am deprins excelența”, a declarat Darius.
Profesorul: „Ar merita să fie exemplu pentru toți studenții”
Oleg Garaz, profesor conferențiar universitar doctor abilitat, l-a descris pe Darius ca fiind „unul dintre cei mai rari posibili, în sens de asumare, onestitate și implicare. Ar merita să fie denumit ca exemplu pentru toți studenții”.
Petrina Suciu: pasiunea pentru matematică și fizică
Petrina Suciu, studentă la Facultatea de Autovehicule Rutiere, Mecatronică și Mecanică din Cluj-Napoca, se află și ea în vârful clasamentului. „Mie îmi plăcea foarte mult matematica, foarte mult fizica. Am ajuns la faza națională la Olimpiada de Fizică în clasa a VI-a și am obținut medalia de bronz. Îmi place mai mult partea de rezolvat probleme, să nu-mi iasă din prima, că dacă îmi iese din prima e prea ușor. Trebuie să încerc de vreo două-trei ori”, a spus Petrina.
Planuri de viitor: rămân în România
Ambii proaspeți absolvenți de zece nu vor să plece din țară, ci să-și continue studiile și să profeseze în mediul academic.