Adrian Veștea, după respingerea Guvernului: Nu am cerut această poziție pentru o funcție
Adrian Veștea, nominalizat de Nicușor Dan pentru funcția de premier, declară că respectă votul Parlamentului care i-a respins Guvernul, dar avertizează că 47 de zile fără un executiv cu puteri depline costă România.

Adrian Veștea, nominalizat de Nicușor Dan pentru postul de premier, a transmis un mesaj după ce Guvernul propus de el a fost respins de Parlament, luni seară. El a declarat că respectă votul deputaților și senatorilor, deși nu este cel pe care îl spera.
„Nu am cerut această poziție pentru o funcție”
„Votul de astăzi nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România. Dar votul este suveran și îl respect. Nu am cerut această poziție pentru o funcție, ci am acceptat-o pentru că țara are nevoie de stabilitate, nu de blocaj. Asta rămâne valabil indiferent de rezultatul de azi”, a scris Adrian Veștea pe Facebook.
El a avertizat că absența unui Guvern cu puteri depline costă deja prea mult: „47 de zile fără guvern ne costă deja prea mult: fonduri europene, încredere, timp pe care nu-l mai recuperăm. Rămân convins că responsabilitatea trebuie să bată orice calcul politic”.
Reacții în PNL
La Congresul PNL de duminică, Ilie Bolojan a fost reconfirmat la conducerea partidului, iar s-a aprobat demararea procedurii de excludere pentru Adrian Veștea, Lucian Bode, Rareș Bogdan, Hubert Thuma și Alina Gorghiu. Robert Sighiartău a declarat, după ședința din Parlament, că PNL „nu îi mai dorește” pe liberalii care au votat pentru Guvernul Veștea și că în următoarele zile vor fi luate „toate deciziile care se cuvin”. El a adăugat: „Până atunci, cred că onorabil pentru ei ar fi să vedem niște demisii”.