Actualitate

AUR își pregătește activul de partid pentru guvernare, la Slatina, cu Dan Dungaciu și Petrișor Peiu

AUR a organizat vineri, la Slatina, o conferință cu activul de partid, avându-i ca invitați pe Dan Dungaciu și Petrișor Peiu, pentru a contura doctrina și strategia de trecere de la partid de protest la partid de guvernare.

Conferință AUR la Slatina cu Dan Dungaciu și Petrișor Peiu
Foto: Adevărul

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a desfășurat vineri după-amiază, la Slatina, o conferință cu activul de partid, avându-i ca invitați pe Dan Dungaciu și Petrișor Peiu, două dintre vocile proeminente ale formațiunii. Evenimentul face parte dintr-o serie de întâlniri și dezbateri publice organizate la nivel național și local, având ca scop conturarea doctrinei și pregătirea partidului pentru guvernare.

O elită profesională, nu publicul obișnuit

Spre deosebire de mitingurile obișnuite ale AUR, la această conferință a fost prezentă elita profesională a partidului, nu publicul larg. Convocarea a fost făcută de viceprimarul municipiului Slatina, Mădălina Văle, care a subliniat că provine din mediul privat, unde a ocupat funcții de conducere timp de 20 de ani. Slatina este primul municipiu în care AUR a fost cooptat la conducere după alegerile locale, iar obiectivul pentru viitor este ca alegerile locale să devină mai importante.

Mesajul conducerii: unitate și pregătire pentru guvernare

Mugur Mihăescu, liderul filialei județene AUR Olt, le-a spus participanților: „Indiferent ce se aude, toți gândim la fel. Există divergențe de opinii câteodată? Sigur că da. Le stabilim și le discutăm aici, pe bătătura noastră.” Senatorul Petrișor Peiu, care nu este nou în politică, a explicat „contextul care a creat această situație politică” și poziția partidului. El a afirmat că AUR s-a născut ca un partid de protest, dar acum se pregătește să devină un partid de guvernare.

Critici la adresa Uniunii Europene și a Ursulei von der Leyen

În discursul său, Petrișor Peiu a criticat dur politicile Uniunii Europene, în special sub conducerea Ursulei von der Leyen. El a susținut că, începând cu 2019, UE a trecut de la o piață liberă la o „idee hegemonică, federalizatoare, unificatoare”. A menționat că bugetul Uniunii s-a dublat, iar politici precum Green Deal și „Fit for 55” au accelerat, vizând reducerea gazelor cu efect de seră cu 55% față de nivelul din 1990. Peiu a acuzat Comisia Europeană că a profitat de pandemia de COVID-19 pentru a cere un buget suplimentar de aproape 800 de miliarde de euro, prin Mecanismul de Redresare și Reziliență, stabilind jaloane nu doar economice, ci și politice, care vizează transformarea fundamentală a statelor membre.

Obiectivul: creșterea influenței și pregătirea pentru guvernare

Dan Dungaciu, prim-vicepreședintele AUR, le-a trasat participanților direcții de urmat pentru a întări activitatea partidului și a se pregăti de guvernare. Mesajul central a fost că AUR trebuie să-și consolideze poziția și să atragă o „felie mai mare” din electorat, ceea ce va fi „în avantajul tuturor”. Conferința de la Slatina marchează un pas important în strategia AUR de a trece de la un partid de protest la unul de guvernare, prin educarea activului de partid și clarificarea doctrinei.