Captură record de 2,7 tone de cocaină în Australia, găsită într-un buncăr subteran
Poliția australiană a confiscat 2,7 tone de cocaină în valoare de 500 de milioane de euro, dintr-un buncăr subteran din vestul Sydney-ului. Doi bărbați au fost arestați.

Poliția australiană a confiscat 2,7 tone de cocaină, după percheziții într-un sistem de buncăre subterane din vestul orașului Sydney, potrivit BBC. Drogurile au o valoare de piață estimată la 500 de milioane de euro.
Descoperirea a avut loc vineri, în compartimente ascunse sub podele false din trei containere maritime, la o proprietate din Londonderry. Doi bărbați, de 21 și 25 de ani, au fost arestați la fața locului și sunt acuzați de deținere a unei cantități comerciale de droguri importate ilegal.
Modul de operare al rețelei de trafic
Cocaina a fost introdusă ilegal în Australia prin orășelul Midge Point din nordul Queenslandului, la ordinul unui grup de crimă organizată, potrivit poliției. Cei doi arestați au încercat să fugă, dar au fost reținuți și au apărut sâmbătă în fața instanței, riscând închisoare pe viață dacă sunt găsiți vinovați.
Raidul face parte din „Operațiunea Minjiang”, lansată în luna mai, după ce 40 kg de cocaină au fost găsite plutind în apă la o rampă de bărci din Midge Point. Alte șase persoane din Queensland și New South Wales au fost arestate, iar o presupusă „navă-mamă” suspectată de contrabandă a fost reținută în Insulele Solomon.
Piața profitabilă a cocainei în Australia
Comisarul Poliției Federale Australiene, Stephen Jay, a declarat că presupusul complot arată cât de bine organizate și determinate sunt rețelele criminale. Australia este o piață profitabilă pentru traficul de droguri, cocaina valorând aproximativ 300 de dolari australieni (peste 180 de euro) pe gram, conform unui sistem de monitorizare administrat de Universitatea din New South Wales.
Australienii și neozeelandezii au cele mai mari rate de consum de cocaină din lume, potrivit Raportului Mondial privind Drogurile al ONU de anul trecut.