CIO înființează o bursă de 10.000 de dolari pentru sportivii olimpici, începând cu Milano-Cortina 2026
Comitetul Internațional Olimpic anunță crearea unei burse de 10.000 de dolari pentru fiecare participant la Jocurile Olimpice, după eveniment. Măsura vine în contextul presiunilor pentru remunerarea sportivilor.

Comitetul Internațional Olimpic (CIO) a anunțat miercuri crearea unei „burse” în valoare de 10.000 de dolari, pentru care fiecare sportiv va putea candida după participarea sa la Jocurile Olimpice. Anunțul a fost făcut în cadrul celei de-a 146-a sesiuni a CIO de la Lausanne, pe fondul presiunilor tot mai mari pentru remunerarea sportivilor.
Detalii despre bursă
Președintele Comisiei Sportivilor, fostul baschetbalist spaniol Pau Gasol, a declarat că „sportivii au nevoie de sprijin cu mult înainte de parcursul lor olimpic și dincolo de acesta”. Noua bursă se adaugă programelor existente ale Solidarității Olimpice și va fi disponibilă începând cu Jocurile Olimpice de iarnă Milano-Cortina 2026.
Gasol a subliniat că „nu este o primă de participare”, în timp ce președinta CIO, Kirsty Coventry, respinsese ferm o astfel de ipoteză într-un interviu din 22 mai, atrăgându-și numeroase critici.
Reacții din partea sportivilor
La postul de radio olandez Sport Nation, Coventry a declarat că „nu crede în ideea de a plăti sportivii la Jocurile Olimpice”, preferând să îi „ajute în parcursul lor de a deveni olimpici”.
Fostul înotător sud-african Roland Schoeman a lansat o petiție prin care cerea demisia președintei și a întregului Comitet Executiv, afirmând că „CIO generează miliarde. Această valoare provine de la sportivi. Este timpul să cerem socoteală”.
Înotătorul australian Cameron McEvoy a propus pe Instagram ca CIO să acorde 100.000 de dolari pentru o medalie de aur, 60.000 pentru argint, 25.000 pentru bronz și 10.000 pentru simpla participare la Jocurile Olimpice.