Cod roșu de caniculă extins în aproape toată țara: maxime de 41 de grade până pe 1 iulie
Meteorologii au extins Codul roșu de caniculă pentru duminică și luni, cu temperaturi de până la 41 de grade în Banat și Crișana. Avertizarea este valabilă până pe 1 iulie, ora 10.00.

Meteorologii au extins sâmbătă Codul roșu de caniculă, iar duminică, 16 județe vor fi sub avertizare. Este vorba de județele Satu Mare, Maramureș, Bihor, Sălaj, Cluj, Alba, Arad, Hunedoara, Sibiu, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș, Bistrița-Năsăud, Suceava și Botoșani.
Extinderea avertizării de luni
De luni, avertizarea a fost extinsă la aproape toată țara. Doar județele Brăila, Buzău, Constanța, Tulcea, Ialomița și Călărași vor fi sub Cod portocaliu, restul țării fiind sub Cod roșu.
Temperaturi extreme și disconfort termic
În zonele cu Cod roșu, temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, cele mai ridicate valori fiind așteptate în Banat și Crișana. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Nopțile vor fi tropicale, cu minime între 17 și 25 de grade.
Durata avertizării
Avertizarea Cod roșu va fi în vigoare până pe 1 iulie, la ora 10.00. În după-amiaza și seara zilei de marți, gradul de instabilitate atmosferică va fi în creștere, mai ales în zonele de deal și de munte.