Evenimente

Coreea de Nord anunță lansarea crucișătoarelor de 10.000 de tone echipate cu arme nucleare

Kim Jong Un a declarat că Marina militară nord-coreeană va fi echipată cu arme nucleare și va lansa nave de război de 10.000 de tone, amplificând tensiunile regionale.

Kim Jong Un la o ceremonie militară
Foto: Gândul

Coreea de Nord face un nou pas în consolidarea arsenalului său strategic. Kim Jong Un a anunțat că Marina militară este în curs de echipare cu arme nucleare și a dezvăluit planuri pentru lansarea unor nave de război de 10.000 de tone.

Anunțul făcut la Nampo

Declarația a fost făcută marți, la Nampo, în cadrul ceremoniei de intrare în serviciu a navei de război Choe Hyon, una dintre cele două nave militare de 5.000 de tone lansate de Coreea de Nord în ultimul an, potrivit agenției oficiale KCNA. Liderul nord-coreean a subliniat că programul de înarmare nucleară a flotei continuă fără abatere.

Planuri pentru nave de 10.000 de tone

Kim Jong Un a anunțat că următoarea navă care va intra în serviciu va fi distrugătorul Kang Kon, iar apoi vor fi lansate „una după alta nave de război strategice de 10.000 de tone”. Coreea de Nord intenționează să construiască anual două nave de suprafață dintr-o clasă superioară, inclusiv un crucișător de aproximativ 10.000 de tone.

Contextul tensiunilor regionale

Anunțul vine la scurt timp după reuniunea plenară a Partidului Muncitorilor din Coreea, unde Kim Jong Un a promis accelerarea modernizării militare. Acesta a susținut că extinderea capacităților militare ale Coreei de Sud și cooperarea cu Statele Unite împing regiunea către „pragul unui război nuclear”. Coreea de Nord se consideră un „stat nuclear ireversibil”, poziție adoptată după eșecul summitului din 2019 cu Donald Trump.