Evenimente

Damian Drăghici: După pandemie, publicul român e mai pasionat și conectat la spectacole

Artistul Damian Drăghici a observat o schimbare majoră în comportamentul publicului românesc după pandemie, care acum este mai deschis și mai energic, având nevoie de muzică ca de o supapă.

Damian Drăghici la emisiunea Marius Tucă Show
Foto: Gândul

În cadrul emisiunii „Marius Tucă Show”, transmisă live de Gândul, Damian Drăghici a discutat despre impactul pandemiei asupra publicului din România. Artistul a observat că oamenii au devenit mai pasionali și mai conectați în timpul spectacolelor, iar conexiunea cu publicul este acum mai puternică decât înainte.

Diferențe între publicul din București și cel din provincie

Drăghici, cu o carieră de peste 20 de ani, a susținut numeroase concerte la Sala Palatului și în țară. El remarcă faptul că, deși publicul este energic oriunde cântă, există diferențe: în orașele mai mici, conceptele noi sunt primite cu reticență, în timp ce în capitală publicul este mai deschis la nou. „De multe ori s-a întâmplat ca la Sala Palatului, de 20 de ani și sute de concepte, să vină un public, iar după aceea, când mergi în țară și vrei să prezinți același gen de concept, să existe o oarecare reticență. Simți că nu este același răspuns, mai ales la noi, unde te ridică din morți”, a explicat artistul.

Schimbarea după pandemie

Artistul a subliniat că în ultimii 5-6 ani, mai ales după pandemie, publicul a devenit mai deschis, mai plin de viață și mai energic. Acest lucru indică faptul că în timpul pandemiei oamenilor le-au lipsit spectacolele artistice. „Oriunde cântăm, ridicăm publicul și toți oamenii simt energia asta a noastră, nebună. Dar ce pot să spun este că în ultimii 5-6 ani, mai ales după pandemie, ceva s-a întâmplat și oamenii au nevoie de muzica noastră ca de o supapă. Imediat, din prima secundă dinainte să începem să cântăm, sunt pe pereți”, a declarat Drăghici.

Conexiune mai puternică decât în alte țări

Drăghici a comparat experiența din România cu cea din alte țări, precum Germania, Elveția și Austria, unde a cântat jazz. El a afirmat că nicăieri conexiunea cu publicul nu este atât de puternică precum în România în ultimii ani. „Conexiunea din ultimii ani este mult mai mare decât la orice alt concert în orice altă țară. Am avut public foarte mișto pe vremea când cântam jazz și alte muzici în Germania, Elveția și Austria”, a concluzionat artistul.