Evenimente

Germania va decide până în iulie 2027 dacă reintroduce serviciul militar obligatoriu

Un înalt responsabil parlamentar german, Thomas Röwekamp, a anunțat că decizia privind revenirea la recrutarea obligatorie va fi luată cel târziu la 31 iulie 2027, din cauza dificultăților de recrutare a voluntarilor.

Soldați germani în timpul unui exercițiu militar
Foto: News.ro

Germania se confruntă cu dificultăți majore în recrutarea de soldați și va trebui să decidă cel târziu în iulie 2027 dacă revine la serviciul militar obligatoriu pentru a-și întări armata, a declarat pentru AFP Thomas Röwekamp, președintele Comisiei de apărare din Bundestag.

Obiective ambițioase pentru Bundeswehr

Cancelarul Friedrich Merz, confruntat cu amenințarea rusă în creștere și cu un aliat american imprevizibil, dorește să construiască cea mai puternică armată convențională din Europa. Planul prevede creșterea numărului de militari de carieră de la 185.000 la cel puțin 260.000 până în 2035.

Pentru a atinge acest obiectiv, au fost create un serviciu militar voluntar și o evidență obligatorie pentru bărbații care împlinesc 18 ani. Cu toate acestea, primele date sunt dezamăgitoare: din ianuarie până în mai, Bundeswehr a recrutat doar 530 de voluntari, deși aproximativ 300.000 de tineri au fost contactați.

Decizia finală, în 2027

„Dacă nu reușim să atingem aceste obiective pe bază de voluntariat, va trebui să revenim la serviciul militar obligatoriu. Decizia va trebui luată până la 31 iulie anul viitor”, a declarat Röwekamp. El și-a exprimat îndoielile serioase că obiectivele ambițioase pot fi atinse doar prin voluntariat.

Dacă va fi introdus, serviciul obligatoriu nu va viza întreaga generație de aproximativ 350.000 de bărbați germani de 18 ani, ci doar numărul necesar anual pentru atingerea țintelor de recrutare ale Bundeswehr. Röwekamp a subliniat că principala preocupare este creșterea numărului de militari de carieră și pe bază de contract, care pilotează avioanele de luptă, navighează, conduc tancurile sau operează sistemele de apărare Patriot.

Dialog cu tânăra generație

În privința mișcării tinerilor împotriva serviciului militar, Röwekamp a spus că le înțelege îngrijorarea, deoarece, de la suspendarea serviciului militar în 2011, tinerii nu au mai fost familiarizați cu problemele de securitate. „Nu am mai vorbit cu tânăra generație despre teme precum războiul, pacea și necesitatea apărării”, a adăugat el, pledând pentru deschiderea unui dialog.

Berlinul estimează că forțele armate ale Rusiei vor fi pregătite, din 2029, pentru o confruntare militară directă cu Occidentul. Röwekamp consideră că obiectivul lui Vladimir Putin, dincolo de războiul din Ucraina, este să învingă democrațiile liberale occidentale.

Reînarmarea Europei și cooperarea franco-germană

Europa trebuie să accelereze reînarmarea independent de Statele Unite, atât din cauza dorinței lui Donald Trump de a reduce prezența americană, cât și pentru că industria militară americană nu poate aproviziona armatele europene în contextul crizelor internaționale repetate. Röwekamp a subliniat că europenii trebuie să își dezvolte singuri capacitățile militare.

El consideră că cooperarea franco-germană încă funcționează, dând ca exemplu grupul KNDS, producător de tancuri pentru care Berlinul și Parisul au convenit în iunie o guvernanță paritară. Subiectul reintroducerii serviciului militar urmează să fie discutat la summitul NATO de la Ankara, la începutul lunii iulie.

Röwekamp speră ca summitul să transmită un mesaj clar lui Vladimir Putin, reafirmând unitatea alianței. „Este mai esențial ca niciodată să reafirmăm voința noastră de unitate. Cred că unul dintre obiectivele războiului dus de Putin este și acela de a ataca coeziunea alianței”, a concluzionat el.