Grecia plătește pescarilor 5,33 euro/kg pentru peștele-iepure toxic, invaziv în Marea Mediterană
Pescarii din Grecia primesc compensații financiare pentru capturarea peștelui-iepure (Lagocephalus sceleratus), o specie toxică care migrează spre nord din cauza schimbărilor climatice. Guvernul oferă 5,33 euro per kilogram, iar peștii capturați vor fi congelați și incinerați.

Pescarii din Grecia primesc compensații financiare pentru a captura pești-iepure toxici care migrează spre nord, în Marea Mediterană, pe fondul schimbărilor climatice, informează ekathimerini.com. Începând de vineri, guvernul Greciei oferă 5,33 euro pentru fiecare kilogram de pește capturat.
Specia toxică și riscurile pentru sănătate
Peștele-iepure (Lagocephalus sceleratus) are corp în formă de torpilă și dinți proeminenți, asemănători celor umani. Pielea și organele sale conțin o neurotoxină puternică, care poate provoca insuficiență cardiacă la oameni dacă este consumată. Cu o săptămână înainte, Crucea Roșie Elenă a emis un avertisment de sănătate publică, prezentând măsurile de prim ajutor în caz de mușcături și avertizând asupra neurotoxinei letale.
Pagube provocate pescarilor
În ultimele săptămâni, peștii au provocat pagube importante pescarilor din largul insulei Creta și al altor insule grecești, sfâșind plasele de pescuit. „S-a ajuns în punctul în care într-o zi ieșim la pescuit, iar următoarele trei zile le petrecem reparând plasele”, a declarat Giorgos Kyriakakis, reprezentant al unei asociații a pescarilor din Creta, pentru postul public grec ERT. „Ne mănâncă captura și ne distrug plasele – iar asta costă foarte mult”, a adăugat el.
Măsura guvernamentală și contextul invaziei
Ministrul Agriculturii, Margaritis Schinas, fost vicepreședinte al Comisiei Europene, a declarat că este prima dată când o astfel de măsură este adoptată în Grecia. Peștii, membri ai familiei peștilor-balon, vor fi congelați și apoi incinerați în instalații ale administrației locale. Schinas a precizat că măsura ar putea fi extinsă de la insulele afectate la toate apele teritoriale ale Greciei. Se crede că peștii au pătruns în Marea Mediterană prin Canalul Suez, atrași de încălzirea apelor. Invazia a determinat și Ciprul să lanseze un program similar la începutul acestui an.
Reacția autorităților și a turismului
Autoritățile spun că peștii nu au fost observați în zonele de îmbăiere din stațiunile insulare grecești. Îngrijorarea publicului a fost amplificată de înregistrări video publicate online de pescari, în care peștii își înfig dinții în doze de băuturi răcoritoare sau în bucăți de lemn. Cu toate acestea, 16 asociații medicale și din domeniul turismului din Creta au cerut populației să nu reacționeze exagerat, afirmând că „nu există niciun pericol «invizibil» sau iminent pentru cei care fac baie”.