Social

INSP: Evitați expunerea la soare între 11.00-18.00 și consumul de alcool pe caniculă

Institutul Național de Sănătate Publică a emis recomandări pentru perioada caniculară, avertizând că insolația este o urgență medicală și că stresul termic poate agrava bolile cronice.

Termometru care indică temperaturi ridicate pe timp de caniculă
Foto: Digi24

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a transmis vineri o serie de recomandări pentru populație în contextul perioadei caniculare, atrăgând atenția că insolația reprezintă o urgență medicală. Căldura excesivă poate exacerba bolile cardiovasculare, diabetul, afecțiunile mintale, astmul și crește riscul de accidente și transmitere a unor boli infecțioase.

Recomandări generale pentru populație

INSP recomandă evitarea expunerii prelungite și directe la soare în intervalul orar 11.00 - 18.00 și utilizarea cremelor de protecție pe zonele corpului expuse razelor solare. De asemenea, specialiștii sfătuiesc evitarea activităților de exterior care necesită un consum mare de energie.

„Stați la umbră. Nu uitați că temperaturile percepute la soare pot fi cu 10-15 grade mai mari. Petreceți 2-3 ore în timpul zilei într-un loc răcoros. Rămâneți informați cu avertismentele oficiale privind perioadele de caniculă”, se arată în informarea INSP.

Menținerea locuinței răcoroase

Pentru a păstra locuința răcoroasă, INSP recomandă închiderea ferestrelor în perioada în care temperatura exterioară este superioară celei din locuință și acoperirea acestora cu jaluzele sau obloane pentru a bloca lumina directă a soarelui. Aerul din timpul nopții poate fi folosit pentru răcorirea casei, deschizând ferestrele după lăsarea întunericului, când temperatura exterioară este mai mică decât cea interioară. De asemenea, se recomandă oprirea cât mai multor aparate electrocasnice care nu sunt necesare.

Specialiștii atrag atenția că ventilatoarele electrice trebuie utilizate numai când temperaturile sunt sub 40 de grade Celsius, deoarece la temperaturi peste 40 de grade acestea vor încălzi corpul.

Hidratarea și alimentația corectă

INSP recomandă consumul regulat de apă, fără a aștepta senzația de sete, în cantitate de cel puțin 2-3 litri pe zi (1 cană pe oră). De asemenea, se recomandă evitarea consumului de alcool (inclusiv bere sau vin), deoarece favorizează deshidratarea și diminuează capacitatea organismului de a lupta împotriva căldurii. Băuturile cu conținut ridicat de cofeină (cafea, ceai, cola, energizante) sau zahăr (sucuri răcoritoare carbogazoase) trebuie, de asemenea, evitate.

Alimentele fierbinți și cele greu digerabile sunt nerecomandate, în timp ce consumul de legume și fructe proaspete cu conținut ridicat de apă, precum castraveții, roșiile, pepenele galben, pepenele roșu și prunele, este încurajat.

Protejarea copiilor și a animalelor

INSP subliniază că nu trebuie lăsați niciodată copiii sau animalele în vehicule parcate, deoarece temperaturile pot deveni rapid periculos de ridicate. Copiii cu vârsta sub 6 luni nu ar trebui expuși la lumina directă a soarelui, iar îmbrăcămintea de protecție ușoară și lejeră trebuie să acopere brațele și picioarele copilului.

„Protejați întotdeauna capul, fața, urechile și gâtul copilului cu o pălărie cu boruri largi. Puteți utiliza ochelari de soare cu protecție UVA/UVB pentru bebeluși. Evitați plimbările în intervalul orar 11.00-18.00 și pentru plimbare alegeți zonele cu umbră”, arată INSP. De asemenea, nu acoperiți niciodată un cărucior pentru copii cu țesătură uscată, deoarece acest lucru crește temperatura în interiorul căruciorului.