JD Vance: SUA câștigă oricum cu Iranul, programul nuclear e distrus
Vicepreședintele american JD Vance a declarat că SUA sunt pregătite să schimbe relația cu Iranul dacă Teheranul renunță la armele nucleare, dar că, indiferent de rezultat, America câștigă strategic, programul nuclear iranian fiind deja distrus.

Vicepreședintele Statelor Unite, JD Vance, a declarat că SUA sunt pregătite să-și schimbe fundamental relația cu Iranul, cu condiția ca Teheranul să renunțe la ambițiile sale nucleare. În cadrul emisiunii „Real Time with Bill Maher” de la HBO, Vance a subliniat că, indiferent de rezultatul diplomatic, America a obținut deja o victorie strategică prin reducerea capacităților nucleare ale Iranului.
„Dacă ajungem la un acord final, atunci este excelent. Dacă nu ajungem la un acord final, programul lor nuclear este totuși distrus. Ca țară, sunt încă mult mai slabi, așa că atitudinea mea este că America câștigă în orice caz”, a spus Vance, potrivit The Guardian.
Negocieri și escaladare militară
Vance a menționat recentele discuții cu o delegație iraniană la Lucerna, în Elveția, pe care le-a caracterizat drept un succes. El a afirmat că programul nuclear al Iranului a fost „distrus din punct de vedere funcțional”, în special în ceea ce privește capacitatea de îmbogățire a uraniului. De asemenea, a evidențiat scăderea prețurilor globale ale petrolului la 73 de dolari pe baril și fluxul crescut de petrol prin Strâmtoarea Ormuz ca semne ale unui dezgheț diplomatic.
„Dacă sunt gata să renunțe la ambițiile lor privind armele nucleare pe termen lung, atunci Statele Unite sunt gata să schimbe fundamental relația cu această țară”, a adăugat Vance.
Declarațiile au fost făcute cu puțin timp înainte ca regiunea să se confrunte cu cea mai gravă escaladare militară de la semnarea acordului de pace provizoriu, pe 17 iunie. Atacurile iraniene asupra navelor comerciale au declanșat represalii americane. Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a raportat că, pe 25 iunie, drone iraniene au atacat nava de marfă M/V Ever Lovely, iar a doua zi petrolierul M/T Kiku, sub pavilion Panama.
Atacuri americane și represalii iraniene
Ca răspuns, armata SUA a lansat atacuri nocturne împotriva instalațiilor militare iraniene din apropierea Strâmtorii Hormuz. CENTCOM a confirmat că o aeronavă americană a lovit sisteme de supraveghere și comunicații, poziții de apărare aeriană, baze de depozitare a dronelor și instalații navale de amplasare a minelor.
Teheranul a condamnat operațiunea, Ministerul de Externe iranian calificând-o drept o încălcare flagrantă a memorandumului de încetare a focului. Drept represalii, Garda Revoluționară Islamică (IRGC) a lansat atacuri cu rachete și drone împotriva instalațiilor militare americane din Bahrain și Kuweit. Un oficial american a declarat pentru Reuters că barajul iranian nu a provocat victime americane.
Schimbul rapid de focuri a ridicat semne de întrebare cu privire la viabilitatea unui acord de pace definitiv. Președintele Donald Trump a postat pe Truth Social un avertisment dur: „Este foarte posibil ca ei să nu învețe niciodată! S-ar putea ajunge la un moment în care nu vom mai putea fi rezonabili și vom fi nevoiți să ducem la bun sfârșit, pe cale militară, misiunea pe care am început-o cu mare succes. Dacă se va întâmpla asta, Republica Islamică Iran nu va mai exista!”