Ludovic Orban îl acuză pe Nicușor Dan de trădare și alianță cu PSD: „Ai șobolănit pe ascuns”
Fostul lider PNL Ludovic Orban a lansat un atac dur la adresa președintelui Nicușor Dan, acuzându-l că s-a aliat cu PSD și că nu a luptat împotriva corupției și a influențelor rusești.

Fostul lider al PNL, Ludovic Orban, a transmis luni un atac dur la adresa președintelui Nicușor Dan, acuzându-l că s-a aliat cu PSD și că nu a respectat promisiunile făcute alegătorilor.
Acuzații de trădare
„Te-am susținut ca să lupți alături de noi împotriva lor”, a scris Orban, referindu-se la PSD. „Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat, care sunt corupți până în măduva oaselor și sunt incurabili, care au construit un sistem ce sufocă România și o ține pe loc”.
Orban l-a acuzat pe Dan că „nu numai că nu ai mișcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României”.
Critici privind numirile și reformele
Fostul lider PNL a enumerat mai multe nemulțumiri: „Nu ai făcut nimic ca să oprești ungerea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit procurorii-șefi și adjuncții cât ai zice pește. Ai păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor, deși era evident pentru orice om cu un minim de bun-simț că schimbarea lor este vitală”.
Orban a adăugat că Dan „ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte”.
Acuzația de colaborare cu PSD
„Ai «șobolănit» pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor”, a scris Orban.
El a concluzionat că „pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință din România”.