Microbuz cu opt români, căzut într-o râpă de 10 metri în Austria. Cinci femei rănite
Un accident grav a avut loc joi seara în districtul Sankt Veit, Austria, unde un microbuz în care se aflau opt cetățeni români a căzut într-o râpă. Cinci femei au fost rănite și transportate la spital.

Un accident grav a avut loc joi seara, în jurul orei 20:00, pe un drum local din districtul St. Veit an der Glan, Austria. Un microbuz în care se aflau opt cetățeni români a căzut într-o râpă de aproximativ zece metri, iar cinci femei au fost rănite.
Detalii despre accident
Potrivit presei austriece, citate de Știrile ProTV, microbuzul era condus de un român în vârstă de 36 de ani, care se deplasa de la St. Kosmas spre Brugga. În vehicul se aflau alți șapte cetățeni români. Din motive încă necunoscute, șoferul a pierdut controlul vehiculului după o curbă la dreapta. Microbuzul a ieșit de pe șosea, a căzut aproximativ zece metri într-o râpă și s-a răsturnat, oprindu-se între mai mulți copaci.
Victimele și intervenția de urgență
În urma impactului, cinci pasageri au fost răniți. Una dintre femei a suferit leziuni de gravitate încă necunoscută și a fost transportată cu elicopterul de urgență C11 la Spitalul de Traumatologie din Klagenfurt, după ce a primit îngrijiri medicale la fața locului. Celelalte patru femei au scăpat cu răni ușoare și au fost duse cu ambulanța la Spitalul din Friesach.
Testul de alcool al șoferului
Autoritățile au efectuat testul cu etilotestul asupra șoferului de 36 de ani, iar rezultatul a fost negativ, ceea ce indică faptul că acesta nu se afla sub influența alcoolului la momentul accidentului. Cercetările continuă pentru a stabili cauzele exacte ale producerii accidentului.