Evenimente

Moscova acuză „rusofobie monstruoasă” după interzicerea steagului Rusiei la Cluj de către Emil Boc

Purtătoarea de cuvânt a MAE rus, Maria Zaharova, a criticat decizia primarului Emil Boc de a interzice simbolurile Rusiei la o competiție de gimnastică ritmică, acuzând politizarea sportului.

Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a MAE rus, în timpul unei conferințe de presă
Foto: HotNews

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Rusiei, Maria Zaharova, a lansat un atac dur la adresa autorităților române, după anunțul primarului din Cluj-Napoca, Emil Boc, privind interzicerea utilizării simbolurilor de stat de către echipa rusă de gimnastică ritmică la o competiție în România.

Acuzații de rusofobie și politizare

Zaharova a acuzat că sportivii ruși s-au confruntat cu „un nou exemplu de arbitrar vădit și de politizare a sportului internațional”. Ea a afirmat că, în ciuda deciziilor recente ale Federației Internaționale de Gimnastică și ale Uniunii Europene de Gimnastică privind eliminarea restricțiilor, sportivilor ruși li s-a interzis utilizarea drapelului național și a imnului la competiția din România. „Singura reacție posibilă și firească din partea Rusiei a fost refuzul de a participa la competiție”, a spus ea, citată de Ambasada Rusiei la București.

Emil Boc, ținta directă a criticilor

Zaharova l-a indicat direct pe Emil Boc drept responsabil pentru situație, susținând că menținerea restricțiilor a fost impusă de primarul clujean „sub pretextul declarațiilor de rutină privind combaterea statului «agresor»”. Ea a adăugat că nici organizatorii, nici autoritățile nu au îndrăznit să i se opună acestui politician local, care, se pare, a decis să-și sporească astfel propriul „prestigiu”.

Consecințe și avertismente

Reprezentanta Moscovei a mai acuzat că în România se promovează rusofobia, care „produce efecte monstruoase”, afectând organizarea competițiilor sportive internaționale. Ea a susținut că România „nu este capabilă să asigure condiții egale pentru participanții la competiții internaționale de anvergură” și a sugerat că țara noastră ar trebui să nu mai aibă dreptul de a candida pentru organizarea unor astfel de competiții. Zaharova a încheiat cu un avertisment: „Partea rusă nu va lăsa această situație fără consecințe.”

Retragerea Rusiei de la Cupa Mondială

Echipa națională rusă de gimnastică ritmică a decis să se retragă de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică din 2026, de la Cluj-Napoca, „din cauza unor încălcări grave ale regulilor de competiție din partea organizatorilor”, a anunțat vineri biroul de presă al Federației Ruse de Gimnastică (RGF). Reacția a venit după ce primarul Emil Boc a anunțat că la competiție nu va fi afișat steagul Rusiei și nu se va intona imnul țării.