Negocierile SUA-Iran s-au încheiat; discuțiile tehnice continuă
Mediatorii Pakistan și Qatar au anunțat crearea unei celule de monitorizare pentru Liban, în timp ce discuțiile dintre SUA și Iran avansează pe cale tehnică.

Negocierile dintre Statele Unite și Iran s-au încheiat, însă discuțiile tehnice vor continua, au anunțat oficiali implicați în proces. În paralel, mediatorii Pakistan și Qatar au declarat că va fi înființată o celulă de monitorizare care să includă guvernul libanez, cu scopul de a asigura respectarea încetării operațiunilor militare din Liban.
Luptele din Liban, un obstacol major
Rămâne neclar dacă această măsură va fi suficientă pentru a opri confruntările dintre miliția Hezbollah, susținută de Iran, și Israel. Israelul ocupă părți din Liban și insistă că trebuie să aibă libertatea de a ataca militanții care lansează atacuri în nordul Israelului, relatează Associated Press.
Discuțiile dintre SUA și Iran au marcat începutul unui proces diplomatic de 60 de zile, care urmărește un acord permanent pentru încheierea războiului. Cu toate acestea, luptele din Liban rămân unul dintre principalele puncte de conflict.
Strâmtoarea Ormuz, din nou închisă
În paralel, Iranul a anunțat că a închis din nou, în weekend, Strâmtoarea Ormuz, o rută crucială pentru transporturile de energie. Statele Unite au contestat această afirmație, declarând că traficul a continuat normal.
Început tensionat în Elveția
Negocierile au avut un început tensionat duminică, în Elveția, când Teheranul s-a simțit ofensat de amenințările președintelui american Donald Trump cu un atac și de avertismentul său că președintele Iranului ar trebui să fie atent la ce spune.