Nicușor Dan, a doua vizită în Polonia într-o săptămână pentru reuniunea președinților baltici
Președintele României participă sâmbătă la Jurata, alături de liderii Estoniei, Letoniei și Lituaniei, pentru discuții privind securitatea europeană și viitorul UE.

Președintele României, Nicușor Dan, efectuează a doua vizită în Polonia în această săptămână, sâmbătă urmând să participe la o reuniune găzduită de omologul său polonez, Karol Nawrocki, în localitatea Jurata.
Participanți și teme de discuție
La întâlnire vor fi prezenți și președinții Estoniei, Letoniei și Lituaniei: Alar Karis, Edgars Rinkevics și, respectiv, Gitanas Nauseda. Potrivit Administrației Prezidențiale, agenda reuniunii include analiza unor teme de importanță majoră pentru regiune, precum întărirea securității europene în fața amenințărilor multiple generate de războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, de instabilitatea din Orientul Mijlociu și de transformările geopolitice actuale.
Viitorul Uniunii Europene
De asemenea, liderii vor dezbate aspecte legate de viitorul Uniunii Europene, care „trebuie să își adapteze eficient politicile pentru a ține pasul cu provocările și evoluțiile globale, susținând astfel competitivitatea, dezvoltarea și securitatea statelor sale membre”. Cu acest prilej, președintele Nicușor Dan va sublinia necesitatea asigurării unității UE în fața provocărilor și va reafirma angajamentul ferm al României față de unitatea aliaților și partenerilor în NATO și UE, ca fundament al securității și prosperității comune.
Flancul estic al NATO
Șeful statului va accentua necesitatea consolidării descurajării și apărării pe Flancul estic al NATO, atât din punct de vedere militar, cât și al combaterii amenințărilor hibride și cibernetice, precum și prin îmbunătățirea infrastructurii cu uz dual și a securității energetice, conform Administrației Prezidențiale.
Amintim că Nicușor Dan a mai fost joi în Polonia, la Gdansk, pentru o reuniune a Summitului Flancului Estic.