Evenimente

Nicușor Dan, asaltat de tineri la Cluj-Napoca pentru poze, înainte de Summitul Flancului Estic

Președintele României s-a oprit miercuri seară în Cluj, unde a fost întâmpinat de zeci de tineri dornici de fotografii. A participat la o cină cu organizatorii Techsylvania, apoi a plecat în Polonia pentru summitul privind securitatea estică.

Nicușor Dan pozează cu tineri în Cluj-Napoca, noaptea
Foto: Antena 3

Președintele Nicușor Dan a fost asaltat miercuri seară, în centrul Clujului, de zeci de tineri care au dorit să facă poze cu el. Șeful statului a postat imaginile pe X, precizând că a avut „o scurtă oprire la Cluj-Napoca, înainte de plecarea în Polonia pentru Summitul Flancului Estic”.

Energia orașului și entuziasmul tinerilor

„Energia acestui oraș și entuziasmul tinerilor de aici sunt extraordinare”, a scris Nicușor Dan pe rețeaua socială. Anterior, el a avut o discuție consistentă cu organizatorii Techsylvania, cel mai important eveniment de tehnologie și business din Europa Centrală și de Est, despre inovație, antreprenoriat și oportunitățile României în economia viitorului.

La un moment dat, s-a format chiar o coadă a celor care doreau să aibă o amintire cu președintele.

Întâlnire privată cu antreprenori IT

Nicușor Dan a participat miercuri la Cluj-Napoca, într-un restaurant din centrul orașului, la o întâlnire privată la care au fost prezenți organizatorii Techsylvania, antreprenori din IT și reprezentanți ai unor companii europene de tehnologie.

„Sunt în drum către Polonia, mâine o să fie o întâlnire a Summitului Flancului Estic și e important pentru România pentru că e vorba de protecția față de drone și față de amenințări, în general, din partea Rusiei și e important pentru noi să subliniem că trebuie să aducem capabilități și în sud și în special la Marea Neagră”, a declarat președintele.

Summitul Flancului Estic, joi în Polonia

În cursul zilei de joi, președintele se va afla în Polonia, la Summitul Flancului Estic. El a subliniat că este vital ca România să obțină capabilități suplimentare pentru protecția împotriva amenințărilor rusești, inclusiv în zona Mării Negre.