Social

Nicușor Dan, la reuniunea președintelui Poloniei pe tema securității flancului estic, însoțit de partenera Mirabela Grădinaru

Președintele României a participat sâmbătă la o întâlnire informală în Polonia, alături de liderii Estoniei, Letoniei și Lituaniei, pentru a discuta despre securitatea regională și apărarea împotriva amenințărilor rusești.

Nicușor Dan și Mirabela Grădinaru la reuniunea cu președintele Poloniei
Foto: Gândul

Președintele României, Nicușor Dan, însoțit de partenera sa, Mirabela Grădinaru, a participat sâmbătă la o reuniune informală organizată de președintele Poloniei, Karol Nawrocki. La întâlnire au fost prezenți și liderii Estoniei, Letoniei și Lituaniei: Alar Karis, Edgars Rinkēvičs și Gitanas Nausėda.

Subiectul discuțiilor: securitatea flancului estic

Discuțiile s-au concentrat pe securitatea flancului estic al NATO și al Uniunii Europene, în contextul incidentelor cu drone rusești și al războiului din Ucraina. Liderii au analizat noi strategii de apărare și modalități de consolidare a infrastructurii și securității energetice.

„Astăzi, la Jurata, în Polonia, alături de președinții Karol Nawrocki, Alar Karis, Edgars Rinkēvičs și Gitanas Nausėda, am avut un schimb interesant de idei și viziuni ale României, Poloniei, Estoniei, Letoniei și Lituaniei privind securitatea în Europa, consolidarea apărării și descurajarea acțiunilor destabilizatoare pe Flancul Estic, întărirea infrastructurii și a securității energetice”, a scris Nicușor Dan pe Facebook.

Angajament comun pentru securitatea regională

Președintele României a subliniat hotărârea comună a statelor participante de a acționa responsabil pentru securitatea regiunii și a întregii Uniuni Europene. „Suntem prieteni apropiați, aliați de încredere și parteneri dedicați – în NATO, în Uniunea Europeană și dincolo de acestea”, a adăugat el.

Reuniunea informală a avut loc la câteva zile după summitul Flancului Estic (Formatul Helsinki) de la Gdansk, la care Nicușor Dan a participat și unde a anunțat că România va găzdui următorul summit al acestui format.

Întoarcerea în țară pentru consultări politice

Vizita președintelui în Polonia a fost întreruptă de tensiunile politice din România. Nicușor Dan a revenit joi în țară pentru o nouă rundă de consultări cu partidele politice, în vederea formării noului Guvern. Pe masa discuțiilor se află două variante: un guvern monocolor PSD cu premier Sorin Grindeanu și un guvern PNL-USR-UDMR cu premier Siegfried Mureșan. Consultările s-au încheiat fără un acord, președintele precizând că PNL s-a răzgândit în privința susținerii unui guvern monocolor PSD.