Justiție

Patru polițiști de la Brigada Rutieră București, arestați la domiciliu după ce un agent și-a uitat șpaga în mașina de serviciu

Un agent de poliție a uitat în autospecială o sumă de bani primită drept mită, iar colegul care a preluat mașina a alertat autoritățile. Cei patru sunt acuzați că au acceptat 10.000 de lei și 50 de euro pentru a acoperi un șofer beat care a provocat un accident.

Patru polițiști arestați la domiciliu pentru corupție la Brigada Rutieră București
Foto: Gândul

Patru polițiști ai Brigăzii Rutiere București au fost arestați la domiciliu după ce unul dintre aceștia ar fi uitat în mașina de serviciu o sumă de bani pe care o primise drept mită. Colegul care a preluat autospeciala s-ar fi alarmat și ar fi făcut scandal, deoarece, inițial, ar fi crezut că i se înscenează un act de corupție.

Detalii despre arestare și acuzații

Cei patru polițiști au fost ridicați de ofițerii Direcției Generale Anticorupție (DGA) la sfârșitul lunii mai, după ce au fost acuzați că, pentru 10.000 de lei și 50 de euro, ar fi fost de acord să accepte o versiune mincinoasă a unui accident rutier.

În cursul lunii ianuarie, un autoturism a luat foc după ce s-a izbit de gardul unui imobil situat în Sectorul 5 și a ars în totalitate. Pentru că era băut, șoferul a rugat-o pe sora lui să spună că se afla la volan, iar, pentru ca polițiștii să fie de acord cu această minciună, au primit banii respectivi.

Cum a pornit ancheta

Surse din rândul anchetatorilor au declarat, în exclusivitate pentru Gândul, că ancheta ar fi demarat după ce unul dintre agenți ar fi uitat în mașina de poliție, la ieșirea din tură, o sumă de aproximativ 3.000 de lei, pe care ar fi primit-o cu titlu de mită. Un coleg care urma să preia autospeciala ar fi văzut banii și ar fi crezut, inițial, că este victima unei înscenări.

Modul de operare al polițiștilor

Surse judiciare au menționat că, în urma verificărilor, s-a stabilit că polițiștii ar fi luat mită și de alți șoferi. Unul din modurile de operare ar fi fost că aceștia cunoșteau mașinile persoanelor publice sau oamenilor de afaceri și obișnuiau să-i tragă pe dreapta. Chiar și atunci când nu încălcau legea, oamenii le dădeau bani în mod obișnuit, pentru a se asigura că, la nevoie, aceștia vor avea o atitudine cel puțin înțelegătoare.

Reconstituirea accidentului

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul București (PTB) au detaliat că, în noaptea de 23/24 ianuarie 2026, cei patru inculpați s-au deplasat la locul unui accident rutier pe o stradă din Sectorul 5, în care a fost implicat un autoturism. Evenimentul s-a soldat cu avarierea gardului unui imobil, izbucnirea unui incendiu la autoturism, care a ars în totalitate, și deteriorarea prin efect termic a altor bunuri.

La fața locului s-a prezentat o femeie care a declarat că ea a condus mașina. Ancheta a stabilit că inculpații știau că declarația era falsă și că adevăratul conducător auto era fratele acesteia, care consumase băuturi alcoolice. Cu toate acestea, în schimbul unei sume de bani primite prin intermediari, polițiștii au acceptat versiunea mincinoasă, au testat femeia cu etilotestul (rezultat negativ) și au înlesnit declarații false la Biroul Accidente Ușoare, astfel încât adevăratul șofer nu a suportat nicio consecință legală.