PNL se dezice de Guvernul Veștea: miniștrii sunt în afara partidului
Partidul Național Liberal anunță că nu face parte din Guvernul Adrian Veștea și nu își asumă programul de guvernare. Persoanele nominalizate nu au fost aprobate de partid.

Partidul Național Liberal (PNL) a transmis, duminică, un comunicat prin care se dezice de Guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea. Liberalii subliniază că nu fac parte din această echipă guvernamentală și nu își asumă responsabilitatea politică pentru programul de guvernare.
„Persoanele care figurează pe lista de miniștri se situează în afara partidului și a deciziilor adoptate de forurile statutare ale PNL. Aceste nominalizări nu au fost discutate, aprobate sau susținute de PNL”, se arată în comunicat.
Poziția PNL după Congres
PNL reamintește că, în urma Congresului extraordinar de duminică, partidul a reconfirmat că nu susține un guvern din care face parte PSD, susținut de PSD sau care nu are o majoritate transparentă în Parlament. „Solicităm tuturor actorilor politici și mass-media să nu mai prezinte Guvernul Adrian Veștea drept un guvern PNL”, se mai arată în document.
Printre miniștrii anunțați de Veștea se numără și liberali precum Alina Gorghiu (vicepremier), Monica Anisie (Educație), Eduard Mititelu (Digitalizare), Sorin Cîmpeanu (Apărare) și Cristian Pistol (Transporturi).
Congresul PNL și excluderea membrilor
Congresul Extraordinar al PNL a adoptat duminică o rezoluție care prevede excluderea membrilor care participă la construcția unui guvern cu PSD. În acest context, deputatul Lucian Bode, căruia conducerea i-a cerut demisia, a afirmat că nu are motive să plece și a criticat excluderea vocilor critice.
Tot duminică, președintele PPE, Manfred Weber, l-a felicitat pe Ilie Bolojan pentru realegerea în fruntea PNL. Bolojan a fost ales președinte pentru următorii 4 ani, acuzând de la tribună că partidul se află sub un „asalt”.