Actualitate

Robert Sighiartău: Liberalii care au votat „guvernul trădării” nu mai fac parte din PNL. I se cere demisia lui Sorin Grindeanu

Secretarul general al PNL, Robert Sighiartău, a declarat că liberalii care au votat împotriva poziției partidului la învestirea Guvernului Veștea nu mai pot rămâne în partid și le-a cerut demisia. Totodată, i-a solicitat demisia președintelui Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, pe care îl consideră responsabil de criză.

Robert Sighiartău, secretar general PNL, vorbind la o conferință de presă
Foto: HotNews

Secretarul general al PNL, Robert Sighiartău, a declarat luni, după eșecul învestirii Guvernului Veștea, că liberalii care au votat împotriva poziției partidului „nu mai pot să dea ochii cu alegătorii liberali” și că aceștia nu mai fac parte din PNL. Totodată, liderul liberal i-a cerut demisia președintelui Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, pe care l-a numit „unul dintre marii responsabili ai acestei crize”.

Apelul PNL pentru un guvern minoritar

Robert Sighiartău a afirmat că PNL a propus două variante pentru depășirea blocajului politic: un guvern minoritar condus de PSD sau un guvern minoritar condus de PNL împreună cu USR și UDMR. El a subliniat că partidul face un apel la responsabilitate și că soluțiile au fost prezentate în urmă cu zece zile.

„Trebuie clarificată direcția politică a României. De aceea, îi solicităm președintelui României să convoace consultările, conform Constituției, astfel încât în câteva zile să avem un Guvern învestit, care este în slujba românilor”, a declarat Sighiartău.

Critici la adresa lui Sorin Grindeanu

Întrebat despre declarația liderului PSD, Sorin Grindeanu, potrivit căreia social-democrații nu vor susține un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, Sighiartău a răspuns că acesta este „unul dintre marii responsabili ai acestei crize”. El a cerut o demisie de onoare din partea lui Grindeanu și a reiterat necesitatea ca președintele României să medieze consultări pentru a degaja o soluție.

„România are nevoie de un guvern. Președintele trebuie să fie un mediator și să consulte partidele parlamentare. Noi avem această soluție, putem face un pact național pentru interesele României în această perioadă extrem de grea”, a spus liderul liberal.

Sancțiuni pentru liberalii „trădători”

Sighiartău a comentat și situația parlamentarilor liberali care au votat împotriva poziției partidului la votul de învestire. „Foștii mei colegi, care astăzi au fost în Parlament și i-a văzut o țară întreagă, nu mai pot să dea ochii cu alegătorii liberali. Partidul Național Liberal nu îi mai dorește pe acești oameni, care au trădat încrederea alegătorilor noștri”, a declarat el.

Potrivit liderului liberal, conducerea partidului va lua o decizie în perioada următoare în privința acestora. „În următoarele zile vom lua toate deciziile care se cuvin, dar, până atunci, cred că onorabil pentru ei ar fi să vedem niște demisii”, a concluzionat Sighiartău.