Rogobete (PSD) îl invită pe Bolojan într-un spital: „La patul bolnavului nu există propagandă”
Fostul ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete, i-a propus premierului demis Ilie Bolojan să viziteze împreună un spital, susținând că dialogul direct cu pacienții și medicii este mai important decât calculele politice.

Fostul ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete (PSD), i-a transmis sâmbătă un nou mesaj premierului demis Ilie Bolojan, pe care îl invită să meargă împreună într-un spital. „Domnule Bolojan, am o invitație pentru dumneavoastră. Haideți cu mine. Doar noi doi. Nu la Palatul Victoria. Nu într-un studio de televiziune. Nu la o conferință de presă. Într-un spital”, a scris Rogobete pe Facebook.
O invitație la dialog direct cu pacienții și medicii
Rogobete spune că îl invită pe liderul PNL să meargă pe holurile unei secții de oncologie, să discute cu pacienți și medici și să vadă ce înseamnă lipsa accesului la medicamente inovatoare. „Haideți să mergem pe holurile unei secții de oncologie. Să stăm de vorbă cu un pacient care își așteaptă tratamentul. Să ascultăm un medic care încearcă, în fiecare zi, să facă mai mult cu mai puțin. Haideți să vedeți ce înseamnă să nu ai acces la medicamente inovatoare. Ce înseamnă să aștepți luni întregi o decizie. Ce înseamnă când timpul nu se măsoară în zile, ci în șanse la viață”, a transmis Rogobete.
Social-democratul spune că ar vrea să aibă cu Ilie Bolojan „o conversație sinceră”, fără orgolii și fără calcule politice. „Am stat la aceeași masă. Am făcut parte din același Guvern. Și tocmai de aceea cred că putem avea o discuție deschisă, fără orgolii și fără calcule politice”, a scris acesta.
„La patul bolnavului nu există propagandă”
Fostul ministru susține că România nu se conduce doar „din birouri, din rapoarte sau din negocieri purtate între ambasade”, ci prin contact direct cu oamenii. „România se conduce privind oamenii în ochi, ascultându-le durerile și înțelegând că, dincolo de fiecare cifră dintr-un buget, există un om care speră”, a transmis Rogobete. El afirmă că „la patul bolnavului nu există propagandă”, ci „doar adevăr”. „Și acel adevăr ne obligă să construim, nu să împărțim. Să găsim soluții, nu vinovați. Să punem oamenii înaintea orgoliilor”, a mai scris fostul ministru.