Bodo de la Proconsul a slăbit 46 de kilograme și răspunde haterilor: „Decât gras și frumos, mai bine slab și frumos!”
Solistul trupei Proconsul a slăbit 46 de kilograme, de la 142 kg la 96 kg, după probleme de sănătate precum infarct și apnee în somn. Aflat în vacanță în Grecia, artistul le-a răspuns cu umor criticilor online.

Bodo, solistul trupei Proconsul, și-a surprins admiratorii cu transformarea fizică prin care a trecut în ultimele luni. Artistul a reușit să slăbească 46 de kilograme, iar schimbarea este vizibilă. Aflat în vacanță în Grecia, cântărețul a răspuns comentariilor primite în mediul online și a explicat că decizia de a-și schimba stilul de viață a fost motivată de problemele de sănătate cu care s-a confruntat.
Reacția artistului la critici
În timp ce mulți admiratori l-au felicitat pentru ambiție și rezultate, au existat și persoane care i-au criticat aspectul fizic. Aflat în vacanță în Grecia, Bodo a publicat o fotografie zâmbind și a scris pe Facebook: „Neața din însorita Elada! Mesaj pentru hateri: decât gras și frumos, mai bine slab și frumos! Și sănătos! Vă îmbrățișez pe toți! Zi binecuvântată să aveți!”. Mesajul a fost apreciat de urmăritori, care l-au felicitat pentru perseverență.
Problemele de sănătate care au dus la schimbare
Transformarea artistului a venit după o perioadă în care acesta s-a confruntat cu mai multe probleme medicale, inclusiv un infarct și apnee în somn. Bodo a povestit că, înainte de schimbarea stilului de viață, cântărea 142 de kilograme, iar în prezent a ajuns la 96 de kilograme. Artistul spune că rezultatele nu se văd doar în aspectul fizic, ci și în starea generală de sănătate: „De la 142 kg la 96 kg. De la apnee în somn la somn de bebeluș. De la cântat cu seriozitate la cântat cu excelență. De la nu mai pot la energie cât pentru două zile. De la deznădejde la poftă de viață. De la pastile pentru inimă la vitamine”.
Noul stil de viață și beneficiile
Bodo spune că noul stil de viață i-a adus mai multă energie și i-a schimbat complet rutina. Artistul a dezvăluit că a trecut de la haine măsura XXXL la măsura L și că se simte mult mai bine atât fizic, cât și psihic. „De la haine XXXL la L. De la oboseală continuă la chef de drumuri și proiecte. De la supraviețuire la viață trăită cu bucurie. Și cel mai frumos? De la o soție iubitoare la aceeași soție iubitoare, care a fost și este lângă mine. Mulțumesc lui Dumnezeu pentru iubirea Lui”, a mărturisit Bodo. Artistul consideră că schimbarea i-a redat energia și pofta de a se implica în proiecte profesionale, iar mesajele de susținere îl motivează să continue.