Haos la Evaluarea Națională 2026: profesori ținuți „ostatici” până la 8 ore din cauza platformei de scanare
Sindicatele din Educație critică blocajele platformei de încărcare a lucrărilor, iar profesorii spun că au fost plătiți cu 150 de lei brut pe zi.

Federațiile sindicale din Educație critică „haosul și umilința” la care au fost supuși profesorii din comisiile de examen în cadrul probei scrise de luni, de la Limba și literatura română din Evaluarea Națională. Cadrele didactice au fost forțate să petreacă până la opt ore în școli încercând să încarce lucrările scanate ale elevilor într-o platformă informatică ce a funcționat cu sincope majore.
Reacția sindicatelor
„Incompetența crasă a celor care gestionează infrastructura digitală a Ministerului Educației și Cercetării a dus la blocaje majore ale platformei destinate încărcării lucrărilor scanate. Din cauza acestui eșec al sistemului informatic, mii de cadre didactice au fost ținute ostatice în unitățile de învățământ până la 8 ore! Este absolut inadmisibil ca într-o eră a «digitalizării», profesorii să fie puși în situația de a sta ore în șir în fața unor ecrane, dând continuu «refresh» și încercând cu disperare să urce lucrările elevilor, într-un mediu de stres și epuizare fizică extremă”, au transmis Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) și Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”, într-un comunicat de presă.
Poziția Ministerului Educației
Ministerul Educației a recunoscut că platforma utilizată pentru procesarea lucrărilor nu a funcționat „în parametri normali”, dar a evitat să ofere explicații detaliate despre problemele tehnice apărute. Pe de altă parte, sindicaliștii consideră că oficialii au minimalizat gravitatea situației și au arătat „o ruptură totală față de realitatea din școli”.
Acuzații de abuzuri
Liderii sindicali denunță ceea ce consideră a fi o acțiune abuzivă de excludere a unor profesori din comisiile de evaluare de la Limba română. „Mai mult decât atât, atragem atenția asupra unui abuz intolerabil: campania de pedepsire la care sunt supuși profesorii evaluatori. Am primit numeroase sesizări din teritoriu conform cărora multe inspectorate școlare județene (ISJ) au refuzat intenționat și abuziv înscrierea în comisiile de evaluare a acelor colegi care au ales să boicoteze simularea examenelor naționale din primăvară. Faptul că Ministerul Educației și Cercetării și inspectoratele școlare exclud și marginalizează astăzi profesori cu experiență, ghidându-se strict pe criterii de răzbunare și vendete mărunte, este o practică ce subminează grav calitatea procesului de evaluare”, afirmă aceștia.
Mărturia unei învățătoare
O învățătoare de la o școală din București, Claudia Chiru, a povestit pe pagina de Facebook cum a decurs întregul proces al profesorilor de ieri, de la Evaluarea Națională. Ea spune că a fost asistentul doi în clasă, la proba de Limba și literatura română, serverul s-a blocat și au stat toți profesorii să aștepte. Cadrul didactic a spus și cu cât este plătită pe zi pentru această muncă.
„S-a blocat serverul, așa că nu putem încărca pe platformă lucrările elevilor din cadrul Evaluării Naționale la clasa a VIII-a, stăm și așteptăm (…) nu știm exact ce (…). Eu sunt asistentul 2 în sală, deci nu scanez, așa cum face colega mea, asistentul 1. Eu sunt plătită cu 150 de lei brut pe zi, ea cu 180 de lei brut pe zi. Deci eu pot să mă ridic acum și s-o las singură, pentru că nu intră în atribuțiunile mele să aștept, fiind asistentul 2 și fiind plătită mai puțin. (…) Vă dați seama la ce suntem supuși?”, susține Claudia Chiru.
După mai bine de o oră, învățătoarea a precizat că au reușit să încarce lucrările pe server. „Am reușit să încărcăm, acum trebuie să descărcăm. E noaptea minții! Nu aveți pic de rușine, informaticienii și politicienii”, mai spune învățătoarea din București. După încă o oră și jumătate, „au reușit și restul colegilor să încarce și să descarce”, a concluzionat Claudia Chiru.
Concluzii
Sindicaliștii subliniază că astfel de practici afectează grav sistemul educațional românesc și cer intervenția urgentă a autorităților pentru remedierea problemelor. „Profesorii din România nu sunt nici cobaii pe care Ministerul Educației și Cercetării să își testeze experimentele eșuate, nici «prizonierii» de serviciu în centrele de examen și nici victimele orgoliilor unor conducători vremelnici!”, conchide comunicatul celor două organizații sindicale.