Viral

Nicușor Dan, acuzat că e adevăratul fiu al lui Ceaușescu și că face jocul securiștilor

Un editorial dur îl atacă pe primarul Capitalei, Nicușor Dan, acuzându-l de trădare a electoratului și de legături cu securiștii, sugerând că ar fi fiul lui Nicolae Ceaușescu.

Nicușor Dan, primarul Capitalei, în cadrul unei conferințe de presă
Foto: Libertatea

Un editorial extrem de virulent publicat pe o platformă online îl atacă pe primarul Capitalei, Nicușor Dan, acuzându-l că ar fi „adevăratul fiu al lui Nicolae Ceaușescu” și că ar acționa în interesul securiștilor și al politrucilor staliniști. Textul, scris într-un ton satiric și dur, face parte dintr-o serie de critici la adresa clasei politice românești.

Acuzații grave la adresa lui Nicușor Dan

Autorul editorialului susține că Nicușor Dan ar fi „comeseanul lui Pahonțu și Batistă Bogdan” și că suferă de „patologia puterii la omul neînvățat cu greutatea funcțiilor de răspundere”. De asemenea, este acuzat că și-ar fi înșelat electoratul, pozând în „husen” și apoi aplicând „metoda olimpicului”.

Textul face referire și la fostul președinte Klaus Iohannis, numit „bușteanul doamnei Carmen” și „voiajorul nesătul”, dar și la premierul Grindeanu, despre care se spune că „are cabinet prin interpuși” în cazul Nordis.

Critici la adresa clasei politice

Editorialul nu se oprește doar la Nicușor Dan, ci generalizează criticile la întreaga clasă politică românească. Autorul afirmă că „România nu poate fi altceva decât e, cu modelele ei anticulturale, cu lipsa de școală, cu fudulia ei tâmpă” și că „dați-i cinci ani și Cabinetul Veștea îngroapă și Norvegia”.

De asemenea, se face referire la congresul „galbenilor”, unde „votanții de ieri ai lui Ciucă și de alaltăieri ai lui Cîțu mai trebuie să dea afară cinci mii de oameni spre a se reforma”. Concluzia autorului este că „cu cinci papagali nu se face reformă – se face loc”.

Ton satiric și referințe culturale

Textul abundă în referințe ironice și jocuri de cuvinte: „România? Poate Româlia. Poate Maromânia.” sau „Măcar s-a întors mâna lui Șică și o să răsune iar mandolina…”. De asemenea, apare și vorba regelui: „cine i-e frică de împăiere să nu intre în pădurea Băneasa”.

Editorialul se încheie cu o notă pesimistă: „România e moartă-n coteț, dar agitații și propagandiștii continuă să proclame că avem lapte și miere. Avem, dar pe maro.”