Extern

22 iunie 1941: România eliberează Basarabia, Germania invadează URSS

Pe 22 iunie 1941, Armata Română a trecut Prutul pentru eliberarea Basarabiei, iar Germania a lansat Operațiunea Barbarossa împotriva Uniunii Sovietice.

Hartă cu Basarabia și Prutul
Foto: Digi24 Extern

Eliberarea Basarabiei

Pe 22 iunie 1941, Armata Română a trecut Prutul și a început eliberarea Basarabiei, anexată de URSS în 1940. Operațiunea a fost coordonată cu invazia germană a Uniunii Sovietice. Ordinul a fost dat de generalul Ion Antonescu, dictatorul militar al României. Regele Mihai, șeful statului, a aflat de intrarea României în război de la BBC. Trupele române au ajuns la granițele interbelice după o lună de lupte, iar eliberarea teritoriilor anexate a fost susținută de majoritatea țării.

Capitularea Franței (1940)

Tot pe 22 iunie, dar în 1940, Franța a semnat capitularea în fața Germaniei în același vagon de tren și în același loc, orașul Compiegne, în care Germania imperială semnase capitularea în 1918. Hitler a făcut intenționat această scenetă pentru a-și lua revanșa. Vagonul a fost scos de la muzeu pentru a primi delegațiile, apoi dus la Berlin. Memorialul de la Compiegne, construit de francezi după 1918, a fost distrus de armatele germane la trei zile după capitulare.

Operațiunea Barbarossa

Pe 22 iunie 1941, peste 4 milioane de soldați germani și aliați, cea mai mare forță de invazie strânsă vreodată, au trecut granița URSS. Sovieticii, aliați cu naziștii prin pactul de neagresiune din 1939, au fost surprinși de atac. Hitler se aștepta ca invazia să se termine repede, spunând generalilor că „trebuie doar să dea un picior la ușă ca întregul edificiu putred să se prăbușească”. Cu doi ani înainte, Stalin și Hitler semnaseră pactul și împărțiseră Polonia. Invadarea URSS a fost un moment decisiv, dar nu a decurs conform planurilor lui Hitler.