Anthropic obține aprobare parțială pentru relansarea modelului AI Mythos 5 în SUA
Guvernul american a permis Anthropic să reactiveze Mythos 5 pentru organizații care protejează infrastructuri critice, după restricții de securitate națională. Compania continuă să negocieze pentru relansarea modelului Fable 5.

Guvernul american a permis companiei Anthropic să restabilească accesul la modelul său de inteligență artificială Mythos 5 pentru anumite organizații din Statele Unite, după săptămâni de restricții impuse din motive de securitate națională. Compania încearcă în continuare să obțină aprobarea pentru relansarea modelului Fable 5 pentru utilizare generală.
Restricțiile inițiale și reacția Anthropic
La începutul lunii, administrația Trump a emis o directivă care interzicea cetățenilor străini, inclusiv unor angajați ai Anthropic, să utilizeze modelele Fable 5 și Mythos 5, invocând motive de securitate națională. Ca răspuns, Anthropic a declarat că va fi nevoită să întrerupă accesul pentru toți clienții pentru a respecta ordinul guvernamental.
Reactivarea parțială a Mythos 5
Vineri, Anthropic a anunțat că, după ce a colaborat „îndeaproape” cu autoritățile americane începând cu 12 iunie, a primit aprobarea de a reactiva modelul Mythos 5 pentru anumite organizații. „Astăzi, guvernul ne-a informat că Mythos 5, cel mai performant model al nostru pentru securitate cibernetică, poate fi redistribuit către un grup de organizații americane care operează și protejează infrastructuri critice”, a precizat compania într-un comunicat.
„Restabilim rapid accesul pentru aceste organizații și continuăm să colaborăm cu guvernul pentru a extinde accesul la Mythos 5 și pentru a face din nou disponibil modelul Fable 5 pentru utilizare generală”, a adăugat Anthropic.
Reacții internaționale
Decizia Statelor Unite de a bloca accesul la modelele Mythos și Fable, la începutul lunii, a provocat îngrijorări serioase în rândul oficialilor europeni. Reacționând la acea decizie, Benjamin Haddad, ministrul delegat pentru Europa al Franței, a cerut ca Europa „să investească mai mult, să își susțină inovatorii și să se doteze cu mijloacele necesare pentru a stăpâni tehnologiile care vor determina puterea în secolul XXI”. „Europa nu se poate mulțumi să fie o piață deschisă dependentă de tehnologii concepute, finanțate și controlate în altă parte”, a declarat acesta.