Mapamond

Discuțiile Israel-Liban continuă vineri la Washington pentru un acord de armistițiu

Departamentul de Stat american anunță că părțile vor relua negocierile vineri, în timp ce Hezbollah acuză Israelul de încălcarea armistițiului după un atac cu dronă soldat cu trei morți.

Negocieri Israel Liban la Washington
Foto: Economica

Discuțiile dintre Israel și Liban, mediate de Statele Unite, continuă vineri la Washington, a anunțat Departamentul de Stat american. Cele două părți au reluat joi negocierile și urmează să se întâlnească din nou vineri la ora 09:00 (13:00 GMT) pentru a încerca să ajungă la un acord.

Acuzații de încălcare a armistițiului

Gruparea pro-iraniană Hezbollah a acuzat joi Israelul de o „încălcare flagrantă” a armistițiului, după ce un atac cu dronă israelian a ucis trei persoane. Armata israeliană a confirmat că a vizat luptători ai formațiunii șiite, conform Agerpres.

Contextul negocierilor

Memorandumul de înțelegere iraniano-american, semnat la 17 iunie, prevede încetarea ostilităților, inclusiv în Liban. Iranul a impus ca această chestiune să fie inclusă în memorandum, potrivit AFP.