Doi angajați ai unui ONG norvegian de deminare uciși într-un atac rusesc în Ucraina
Un atac rusesc în regiunea Herson a ucis doi angajați ucraineni ai ONG-ului norvegian Norsk Folkehjelp și a rănit alți patru.

Un atac lansat de forțele ruse în regiunea Herson, sudul Ucrainei, a ucis miercuri doi angajați ucraineni ai ONG-ului norvegian specializat în deminare Norsk Folkehjelp și a rănit alți patru, potrivit autorităților locale.
Detalii despre atac
Șeful misiunii ONG-ului în Ucraina, Bujar Hoxha, a declarat pentru AFP că șase membri ai personalului au fost loviți, unul decedând pe loc, iar ceilalți cinci fiind răniți, dintre care unul în stare critică. Ulterior, șeful administrației militare regionale, Oleksandr Prokudin, a confirmat că un al doilea angajat a murit din cauza rănilor.
Prokudin a precizat pe Telegram că medicii s-au luptat să salveze viața bărbatului de 25 de ani, dar rănile au fost prea grave. Primul decedat avea 24 de ani, ambii fiind specializați în acțiuni de deminare.
Contextul atacului
Atacul a avut loc în orașul Novopetrivka, la aproximativ 40 de kilometri de linia frontului. Parchetul din Herson a declarat că a fost un atac cu rachete, posibil cu arme cu fragmentație. La momentul respectiv nu era în vigoare nicio alertă de raid aerian. O anchetă este în curs.
ONG-ul norvegian are peste 450 de angajați în Ucraina. Regiunea Herson, parțial ocupată de armata rusă, este vizată frecvent de atacuri, în special cu drone.
Atacuri anterioare asupra ONG-urilor
De la începutul invaziei ruse în 2022, atacurile au vizat de mai multe ori ONG-uri. În mai, un vehicul al ONU a fost lovit de drone rusești. În septembrie 2025, doi membri ai echipelor de deminare ale Consiliului Danez pentru Refugiați au fost uciși, iar în februarie 2024, doi lucrători umanitari ai ONG-ului elvețian HEKS/EPER au murit în regiunea Herson.