Gara Costinești Tabără rămâne închisă în sezonul estival, turiștii merg pe jos 3 km
Lucrările de reabilitare a gării Costinești Tabără nu sunt finalizate, iar turiștii sunt nevoiți să meargă pe jos aproximativ trei kilometri de la stația Costinești Sat. Autoritățile estimează finalizarea până la sfârșitul verii.

Deși sezonul estival a început, lucrările de reabilitare a gării Costinești Tabără nu sunt încă finalizate. Din acest motiv, turiștii care ajung în stațiune sunt nevoiți să meargă pe jos aproximativ trei kilometri, de la stația Costinești Sat până în tabără. „E un disconfort”, recunosc cei care au parcurs deja drumul la pas.
Lucrări întârziate din cauza vremii și a unor probleme tehnice
Lucrările, în valoare de 14 milioane de lei, au început mai târziu decât era planificat, pentru a nu deranja sezonul turistic de anul trecut. Însă decizia de amânare îi afectează acum pe turiști. „Deși sezonul estival a început, iată că lucrările de reabilitare a Gării Costinești nu sunt încheiate. Cert este că în acest moment trenurile nu opresc aici, ci doi-trei kilometri mai jos, în stația Costinești Sat”, transmite jurnalistul Digi24, Iulia Stanciu.
Cătălin Schipor, purtător de cuvânt al CFR Infrastructură Constanța, explică motivele întârzierii: „Înafară de problema de timp cu care a început, au mai fost probleme legate de vreme. Au fost multe ploi și ninsori, care nu au permis lucrări la infrastructură și de turnarea de beton, ceea ce automat a decalat lucrările. În timpul lucrărilor a mai fost găsit un cablu de înaltă tensiune care a oprit lucrările, a trebuit să se facă o reproiectare.”
Măsuri temporare și estimări de finalizare
Primarul din Costinești, Dumitru Jeanu, a cerut urgentarea lucrărilor și a pus în circulație mai multe autobuze pentru a facilita transportul turiștilor. „Avem un operator local care are trei (autobuze), cu posibilitate și de al patrulea. Putem cere și mai multe. Știu că e un preț de 5 lei”, spune edilul.
Lucrările sunt proiectate până în august, dar reprezentanții CFR speră să fie gata până la 1 iulie. Până atunci, turiștii sunt nevoiți să facă față disconfortului, unii alegând să meargă pe jos, iar alții să folosească autobuzele puse la dispoziție.