Germania decide până în iulie 2027 dacă reintroduce serviciul militar obligatoriu pentru a-și întări armata
Un înalt oficial german anunță că decizia privind serviciul militar obligatoriu va fi luată cel târziu în iulie 2027, în contextul dificultăților de recrutare și al amenințării ruse.

Germania se confruntă cu dificultăți majore în recrutarea de soldați și va trebui să decidă cel târziu în iulie 2027 dacă revine la serviciul militar obligatoriu pentru a-și întări armata, a declarat pentru AFP Thomas Röwekamp, președintele Comisiei de apărare din Bundestag.
Planurile ambițioase ale cancelarului Merz
Cancelarul Friedrich Merz vrea să construiască cea mai puternică armată convențională din Europa, în contextul amenințării ruse în creștere și al unui aliat american imprevizibil. Obiectivul este creșterea numărului de militari de carieră de la 185.000 la cel puțin 260.000 până în 2035.
Pentru a atinge acest țel, au fost create un serviciu militar voluntar și o evidență obligatorie pentru bărbații care împlinesc 18 ani. Primele date sunt însă dezamăgitoare: din ianuarie până în mai, Bundeswehr a recrutat doar 530 de voluntari, deși aproximativ 300.000 de tineri au fost contactați.
Decizia privind serviciul obligatoriu
„Dacă nu reușim să atingem aceste obiective pe bază de voluntariat, va trebui să revenim la serviciul militar obligatoriu. Decizia va trebui luată până la 31 iulie anul viitor”, a declarat Röwekamp pentru AFP, citat de News.ro. El și-a exprimat îndoiala serioasă că obiectivele pot fi atinse doar cu voluntari.
Dacă va fi introdus, serviciul obligatoriu nu va viza întreaga generație de aproximativ 350.000 de bărbați germani de 18 ani, ci doar numărul necesar anual pentru atingerea obiectivelor de recrutare.
Provocări și dialog cu tinerii
Röwekamp a subliniat că principala îngrijorare este creșterea numărului de militari de carieră și pe bază de contract, deoarece aceștia pilotează avioane de luptă, navighează, conduc tancuri sau operează sisteme de apărare Patriot.
În ceea ce privește mișcarea tinerilor împotriva serviciului militar, Röwekamp a spus că le înțelege îngrijorarea, deoarece, de la suspendarea serviciului militar în 2011, tinerii nu au mai fost familiarizați cu problemele de securitate. „Nu am mai vorbit cu tânăra generație despre teme precum războiul, pacea și necesitatea apărării”, a adăugat el, pledând pentru deschiderea unui dialog.
Context geopolitic și reînarmare
Berlinul estimează că forțele armate ale Rusiei vor fi pregătite, din 2029, pentru o confruntare militară directă cu Occidentul. Röwekamp consideră că obiectivul lui Vladimir Putin este să învingă democrațiile liberale occidentale, iar Europa trebuie să accelereze reînarmarea independent de Statele Unite, atât din cauza dorinței lui Donald Trump de a reduce prezența americană, cât și pentru că industria militară americană nu poate aproviziona armatele europene în contextul crizelor internaționale repetate.
El a subliniat necesitatea ca europenii să își dezvolte singuri capacitățile militare, dând ca exemplu cooperarea franco-germană prin grupul KNDS, producător de tancuri pentru care Berlinul și Parisul au convenit o guvernanță paritară în iunie.
Summitul NATO de la Ankara
Subiectul serviciului militar obligatoriu ar urma să fie discutat la summitul NATO de la Ankara, la începutul lunii iulie. Röwekamp speră că, după recenta schimbare de poziție a președintelui american, care și-a exprimat sprijinul pentru Ucraina, summitul va transmite un mesaj clar lui Vladimir Putin. „Este mai esențial ca niciodată să reafirmăm voința noastră de unitate. Cred că unul dintre obiectivele războiului dus de Putin este și acela de a ataca coeziunea alianței”, a concluzionat el.