Mapamond

Incendiu la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheș, Harghita: 20 de pacienți evacuați preventiv

Un incendiu a izbucnit sâmbătă seară la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheș, județul Harghita. Focul a fost stins de angajați, iar 20 de pacienți au fost evacuați preventiv.

Incendiu la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheș
Foto: Digi24 Extern

Un incendiu a izbucnit sâmbătă seară la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheș, județul Harghita, provocând evacuarea preventivă a aproximativ 20 de pacienți. Focul a fost stins de angajații unității sanitare înainte de sosirea pompierilor.

Detalii despre incident

Incendiul a fost anunțat în jurul orei 23:00, iar la fața locului s-au deplasat două echipaje din cadrul Gărzii de Intervenție Nr. 3 Corbu, cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD. De asemenea, au fost alertate SVSU Tulgheș și Corbu.

Potrivit ISU Harghita, la sosirea forțelor de intervenție, incendiul era deja lichidat de personalul spitalului. Pacienții evacuați au fost relocați temporar în siguranță.

Cauza probabilă

Pompierii au stabilit că, cel mai probabil, incendiul a fost cauzat de un scurtcircuit electric la un corp de iluminat. Nu au fost raportate victime, iar pagubele materiale au fost limitate.