Ministrul japonez al apărării, în vizită în Coreea de Sud pentru consolidarea cooperării militare
Vizita de două zile a ministrului japonez al apărării, Shinjiro Koizumi, în Coreea de Sud are ca scop întărirea înțelegerii reciproce și cooperării bilaterale, după acordurile din ianuarie și reluarea exercițiilor comune de salvare maritimă.

Ministrul japonez al apărării, Shinjiro Koizumi, efectuează o vizită de două zile în Coreea de Sud, cu scopul de a consolida înțelegerea reciprocă și cooperarea dintre cele două țări, într-un moment de apropiere bilaterală. Vizita are loc după acordurile încheiate în ianuarie și multiple vizite reciproce ale unor lideri de instituții.
Reluarea exercițiilor comune de salvare maritimă
Vizita ministrului nipon răspunde celei efectuate de ministrul sud-coreean la Tokyo în ianuarie, când cele două părți au convenit să reia exercițiile comune de salvare maritimă SAREX, după o pauză de nouă ani. Aceste exerciții sunt esențiale pentru cooperarea în domeniul securității maritime.
Vizita la sediul Black Eagles
Ministrul japonez Shinjiro Koizumi va vizita sâmbătă sediul avioanelor patrulei acrobatice Black Eagles. În luna ianuarie, un avion Black Eagles a devenit primul avion sud-coreean care a fost realimentat de armata japoneză, un gest simbolic al cooperării militare crescânde.