Europa

Zaharova amenință România după interzicerea simbolurilor Rusiei la competiția de la Cluj

Purtătoarea de cuvânt a MAE rus, Maria Zaharova, a criticat dur decizia primarului Emil Boc de a interzice steagul și imnul Rusiei la Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca, acuzând „rusofobia” și promițând consecințe.

Maria Zaharova la o conferință de presă
Foto: Digi24 Extern

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse, Maria Zaharova, a reacționat dur după anunțul primarului Emil Boc privind interzicerea utilizării simbolurilor de stat de către echipa rusă de gimnastică ritmică în România. Declarațiile au fost făcute publice de Ambasada Rusiei în România.

Reacția Moscovei

Zaharova a calificat decizia drept „un nou exemplu de arbitrar vădit și de politizare a sportului internațional”. Ea a subliniat că, contrar deciziilor recente ale Federației Internaționale de Gimnastică și ale Uniunii Europene de Gimnastică, care au eliminat restricțiile pentru sportivii ruși, autoritățile de la Cluj au interzis drapelul și imnul Rusiei. Ca urmare, Rusia a refuzat să participe la competiție.

„Situația pare cu atât mai absurdă cu cât menținerea așa-numitelor sancțiuni împotriva gimnastelor noastre a fost impusă de primarul local, sub pretextul declarațiilor de rutină privind combaterea «statului agresor»”, a afirmat Zaharova. Ea a adăugat că nici organizatorii, nici autoritățile nu au contestat decizia lui Emil Boc, acuzând că „rusofobia cultivată în România produce efecte monstruoase”.

Retragerea Rusiei de la competiție

Echipa națională rusă de gimnastică ritmică a decis să se retragă de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică din 2026, de la Cluj-Napoca, din cauza unor „încălcări grave ale regulilor de competiție din partea organizatorilor”, a anunțat Federația Rusă de Gimnastică. Reacția a venit după ce Emil Boc a declarat că la eveniment nu va fi afișat steagul Rusiei și nu se va intona imnul acestei țări.

Zaharova a avertizat că „partea rusă nu va lăsa această situație fără consecințe” și a sugerat că România ar trebui privată de dreptul de a organiza competiții internaționale de anvergură.