Mihai Fifor (PSD) atacă USR: „Oriunde vi se dă putere de decizie, distrugeți tot în jur”
Deputatul PSD Mihai Fifor îi răspunde liderului USR Dominic Fritz, afirmând că România va avea un Guvern funcțional cu sau fără USR și critică dur partidul pentru modul în care a exercitat puterea.

Deputatul PSD Mihai Fifor a publicat un mesaj pe Facebook în care îi răspunde liderului USR, Dominic Fritz, după ce acesta a anunțat că partidul său nu va vota un premier PSD. Fifor afirmă că România va avea un Guvern funcțional „cu sau fără voi”.
Fifor: „România este o democrație”
„Mă întreb, oare când a devenit cetățean român, domnul Fritz a parcurs legea de bază a țării? Care se cheamă Constituție. Și care spune foarte clar cum se organizează și funcționează statul român”, scrie Fifor. El subliniază că România este o democrație în care se organizează alegeri libere, iar PSD, câștigător al alegerilor parlamentare, are dreptul constituțional să formeze un guvern.
Critici la adresa USR
Fifor regretă că PSD a oferit USR șansa de a guverna împreună, susținând că „oriunde vi se dă șansa să aveți putere de decizie, distrugeți tot în jur”. El acuză USR că nu respectă legea, citând o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție. „Știu că pentru dumneavoastră și gașca de la USR respectarea legii pare opțională”, adaugă deputatul.
Rezultatul alegerilor și poziția PSD
Fifor amintește că USR a obținut puțin peste 12% din voturi la alegerile parlamentare, clasându-se pe locul al patrulea. „Aceste cifre nu vă dau dreptul să decideți cine are voie să guverneze și cine nu”, afirmă el. Deputatul PSD concluzionează că, „cu sau fără voi, România va avea un guvern funcțional” care să scoată țara din criză.