Vedete

Elena Udrea critică dur starea plajelor din Mamaia: „Este un dezastru”

Fosta ministră a Turismului spune că peste jumătate dintre locații sunt închise, iar serviciile lipsesc, acuzând Ministerul Mediului de restricții excesive.

Elena Udrea la plajă în Mamaia
Foto: Viva

Elena Udrea a petrecut câteva zile la Mamaia alături de fiica sa, Eva, însă experiența nu a fost cea la care se aștepta. Fosta ministră a Turismului a publicat un mesaj amplu pe Facebook în care critică situația de pe litoralul românesc și modul în care sunt administrate plajele, susținând că multe dintre serviciile destinate turiștilor lipsesc.

Critici dure la adresa administrației

În mesajul său, Elena Udrea afirmă că, deși apropiații i-au recomandat destinații din Bulgaria, a ales să vină la Mamaia. „Ferească Dumnezeu! Ce ați făcut cu litoralul românesc? Este un dezastru! Peste jumătate dintre locații sunt închise, iar multe sunt scoase la vânzare”, scrie aceasta.

Udrea susține că doar câteva plaje sunt amenajate, iar accesul la ele se face pe cărări lungi de sute de metri prin dune de nisip. „Când ajungi, în sfârșit, la ele și vrei să bei o apă, ți se spune că ministra Mediului a interzis beach barurile. Dacă vrei să mergi la toaletă, ți se recomandă să rezolvi problema în mare”, adaugă ea.

Acuzații la adresa Ministerului Mediului

Fosta ministră critică implicarea Ministerului Mediului în gestionarea plajelor, considerând că acesta nu ar trebui să aibă atribuții în turism. „Plaja nu este o rezervație naturală, pentru pescăruși, meduze și alge! Are nevoie să fie organizată și să ofere servicii turiștilor”, scrie Udrea.

Ea afirmă că a discutat cu administratorul plajei unde s-a oprit, care i-ar fi spus că ia în calcul să își mute afacerea în Bulgaria dacă actualele condiții se vor menține. „Proprietarul plajei ne spune că, de la anul, se va muta în Bulgaria dacă lucrurile vor rămâne așa. Încerc să-l încurajez să mai aibă răbdare”, mai spune Udrea.

Apel la schimbare politică

În încheiere, Elena Udrea face un apel la formarea unui nou guvern care să rezolve problemele turismului. „Poate va exista cineva potent în politică să formeze un nou guvern și să-i trimită acasă pe acești incompetenți și trădători de țară”, conchide ea.