Vedete

George Simion anunță că soția sa, Ilinca, este însărcinată cu al doilea copil

Liderul AUR a făcut anunțul în emisiunea „Marius Tucă Show”, dezvăluind că familia se mărește. Cuplul are deja un băiețel, Radu, născut în aprilie 2024.

George Simion și soția sa, Ilinca
Foto: Unica

George Simion și soția sa, Ilinca, vor deveni părinți pentru a doua oară. Anunțul a fost făcut chiar de liderul AUR, în direct, în cadrul emisiunii „Marius Tucă Show”.

Anunțul emoționant

„Trebuia să mă duc cu soția la morfologie (…) Trebuia să mă duc cu soția la doctor pentru a vedea cum stă cu sarcina. O veste bună. Soția însărcinată am lăsat-o să se ducă singură”, a declarat George Simion.

Prima experiență a maternității pentru Ilinca a venit în aprilie 2024, când cei doi au devenit părinții unui băiețel pe care l-au numit Radu. Acum, la doi ani distanță, cuplul așteaptă cu nerăbdare venirea pe lume a celui de-al doilea copil.

Povestea de dragoste a cuplului

Discretă și dedicată familiei, Ilinca, cu 11 ani mai tânără decât soțul său, a ales să rămână în afara luminii reflectoarelor, concentrându-se pe viața lor personală. Povestea lor de dragoste nu a fost una clasică, de tipul „dragoste la prima vedere”. George și Ilinca Simion s-au cunoscut în 2019, în timpul campaniei pentru alegerile europarlamentare, când ea era studentă la Drept și voluntară în echipa liderului AUR.

„Nu a fost dragoste la prima vedere, Ilinca era în echipa mea de la prima campanie. În momentul când am decis să intru în politică, am candidat independent la europarlamentarele din 2019. Era în timpul facultății, era mică. Eu, ca și acum, aveam grija campaniei. De-abia după aceea, după doi ani, a început să se înfiripe ceva”, a povestit George Simion în urmă cu ceva timp.

Nunta cu peste 10.000 de invitați

Relația lor a evoluat treptat, iar în 2022, cei doi și-au unit destinele. Căsătoria civilă a avut loc pe 26 august, la Primăria din Măciuca, județul Vâlcea, urmată de o ceremonie religioasă fastuoasă și o nuntă memorabilă cu peste 10.000 de invitați.