Vedete

Monica Anghel critică superficialitatea din muzică și expunerea excesivă pe social media. Andra, exemplul pozitiv

Monica Anghel consideră că industria muzicală actuală este prea superficială și că artiștii își expun excesiv viața pe rețelele sociale. Ea o apreciază pe Andra, care a construit o adevărată industrie în jurul ei.

Monica Anghel în timpul unui interviu
Foto: Viva

Monica Anghel a vorbit deschis despre modul în care vede industria muzicală din prezent, pe care o consideră tot mai afectată de superficialitate și de expunerea excesivă din mediul online. Artista a făcut și o comparație între generații, subliniind diferențele de abordare și felul în care s-a schimbat relația dintre artiști și public.

Andra, un exemplu de succes în industrie

În același timp, Monica Anghel a ținut să evidențieze și un exemplu pozitiv din industrie, menționând o artistă pe care o apreciază în mod deosebit și despre care spune că a reușit să își construiască un adevărat ecosistem profesional în jurul ei. „O apreciez foarte mult pe Andra. Și pe Andra, și pe Cătălin, în aceeași măsură, pentru că au reușit să creeze această industrie. Andra este la alt nivel. Nu mai este un artist și atât. Andra are în jurul ei o industrie și am toată admirația pentru ce au reușit să creeze copiii ăștia doi. Ceea ce fac ei are o întreagă industrie în spatele lor”, a declarat Monica Anghel.

Critici la adresa superficialității și a expunerii pe rețele sociale

Artista a criticat tendința actuală a artiștilor de a-și expune viața personală pe rețelele sociale. „Mi se pare că e totul prea superficial la ei. Și mai este încă ceva. Mi se pare că prea este pusă toată viața pe social media. Doar de dragul de a posta, te postezi în cadă, te postezi în chiloți, te postezi în baie… Din punctul meu de vedere, mi se pare cam mult. Eu vorbesc strict din punctul meu de vedere. Poate așa funcționează lucrurile. Și atunci, totul devine la vedere. Cumva, îți expui viața pe tavă”, a spus Monica Anghel.

Întrebată dacă nu rezonează cu acest stil, artista a răspuns: „Da. Mai ales că sunt lucruri care sunt ale tale. Țin de intimitate. Sau de ce trebuie neapărat să pui pe Facebook întâlnirea cu niște prieteni, chiar dacă sunt artiști? Asta e părerea mea. Din punctul meu de vedere, rețelele de socializare sunt chestii care ar trebui să fie strict profesionale. A, că mai pui o dată o poză, că ai ajuns în nu știu ce loc și ți se pare extraordinar de interesant sau așa, da. Dar altfel, că te duci în vacanță, nu știu ce să zic. În condițiile în care nu ești influencer, pentru că este și categoria aceasta, care asta fac. Pozează sau filmează atunci când merg în vacanțe. Fac reclamă și așa mai departe. Ei din asta trăiesc. Dar, ca artist, nu cred că trebuie să faci chestia asta, părerea mea.”

Implicarea personală pe rețele sociale

Monica Anghel a recunoscut că până de curând se ocupa personal de postări, dar acum a delegat această sarcină cumnatei sale, Ralu. „De unii am auzit că stau și spun „Tap, tap și mă pufnește râsul. Eu nu mă ocup de astea, dar până de curând le făceam. Și am rugat-o pe Ralu, pe cumnata mea, să se ocupe ea. Mai intru câteodată, dar atât”, a încheiat artista.