Sanda Țăranu, despre soțul decedat: „Eu încă simt că este lângă mine”
Fosta crainică TVR mărturisea acum trei ani că nu s-a simțit niciodată singură după moartea tenorului Nicolae Țăranu, soțul ei, și că îi simte prezența.

Sanda Țăranu, una dintre cele mai îndrăgite crainice ale Televiziunii Române, a vorbit în urmă cu trei ani despre relația cu soțul ei, tenorul Nicolae Țăranu, decedat în 2015. Cu ocazia lansării cărții-album „Conversații în foaier”, ea a mărturisit că simte prezența acestuia în continuare și că nu s-a simțit niciodată singură după moartea lui.
Declarațiile emoționante de la Târgul de Carte Gaudeamus
În 2022, la Târgul de Carte Gaudeamus, Sanda Țăranu a acordat un interviu Radio România Actualități, în care a povestit despre cartea dedicată soțului ei. „Amintirile mele completează interviurile pe care Nicolae le-a dat la radio și la televiziune în decursul anilor. Este o conversație. De aceea i-am spus «Conversație în foaier»”, a declarat ea.
Referindu-se la legătura cu Nicolae Țăranu, Sanda a spus: „Eu încă simt că este lângă mine, pentru că așa m-am obișnuit. Și, din cauza asta, probabil, eu nu sufăr de singurătate așa cum suferă alții, și e normal…”
O poveste de dragoste care a depășit moartea
Sanda Țăranu a fost căsătorită cu tenorul Nicolae Țăranu, o figură marcantă a operei românești. După moartea acestuia, ea a continuat să îi păstreze vie amintirea, iar cartea lansată în 2022 a fost un omagiu adus partenerului de viață. „Totuși, fiind tot timpul în preajma lui, el cu mine, mi-a spus cineva la un moment dat: «Nu vă lasă niciodată singură». Păi, i-am spus: «Nu e adevărat. Eu nu-l las.» Deci, am fost întotdeauna împreună”, a mai spus ea.
Ultimul eveniment public la care a participat Sanda Țăranu în acest an a fost o gală prezentată de Mihaela Bârzilă la Sala Luceafărul, alături de Corina Chiriac și fostul premier Adrian Năstase.
Înmormântarea și ultimul omagiu
Trupul neînsuflețit al Sandei Țăranu a fost depus la Biserica Ortodoxă „Sfântul Gheorghe Capra” din București, unde a avut loc slujba de înmormântare. Atmosfera a fost una sfâșietoare, iar curtea bisericii s-a umplut de coroane de flori, majoritatea din trandafiri și calii albe, simbol al eleganței și purității pe care crainica le-a emanat întreaga viață.
Sora Sandei, Magda, s-a ocupat de funeralii și a depus o coroană imensă de flori multicolore, cu mesajul: „Te voi purta în suflet și în gând, draga mea soră”. Sicriul a fost înconjurat de fotografii alb-negru din tinerețea celebrei crainice, iar apropiații au rememorat momentele în care Sanda Țăranu aducea căldură în casele românilor.