Anatoliy Tymoshchuk, „marele trădător al Ucrainei”, rupe tăcerea: „Am o singură cetățenie și nu este română”
Fostul căpitan al naționalei Ucrainei, care a rămas în Rusia după invazie, neagă acuzațiile de spionaj și spune că a câștigat la TAS anularea sancțiunilor impuse de Federația Ucraineană de Fotbal.

Anatoliy Tymoshchuk, fostul căpitan al naționalei Ucrainei, a rupt tăcerea după ce a fost sancționat de Federația Ucraineană de Fotbal pentru că a ales să rămână în Rusia după începerea războiului. Acesta neagă acuzațiile că ar fi agent al serviciilor secrete rusești și spune că are o singură cetățenie, ucraineană, nu română.
Decizia de a rămâne în Rusia l-a transformat în „marele trădător”
Anatoliy Tymoshchuk (47 de ani) a ales să rămână în Rusia, unde lucrează ca antrenor secund la Zenit Sankt Petersburg, după începerea războiului din Ucraina. Decizia a făcut ca, din cel mai iubit fost fotbalist ucrainean, să devină cel mai hulit cetățean al Ucrainei. Statul vecin României a decis să-l „șteargă” din istorie și, după ce l-a numit „marele trădător al Ucrainei”, a impus sancțiuni asupra averii lui, i-a retras toate trofeele cucerite cu Șahtior și i-a anulat toate selecțiile pentru echipa națională. De asemenea, i-a fost anulată licența de antrenor, obținută la cursurile organizate de Federația Ucraineană de Fotbal.
Acuzațiile de spionaj și cetățenia română, negate vehement
Mai mult, Anatoliy Tymoshchuk a fost acuzat că este agent al Serviciilor Secrete din Rusia, dar a negat vehement și a spus că are doar cetățenie ucraineană, „cu siguranță nu română”. „Nu voi comenta aceste zvonuri absurde. Nu văd rostul. Eu știu cine le aruncă în presă. Încerc să nu le ignor, dar uneori ajung la mine. Eu am o singură cetățenie și cu siguranță nu este română”, a spus Anatoliy Tymoshchuk pentru rușii de la RIA Novosti, citat de ucrainenii de la Tribuna.
Victorie la TAS pentru Tymoshchuk
După ce ucrainenii i-au anulat toate cele 144 de selecții pentru naționala Ucrainei și i-au șters din palmaresul personal toate trofeele cucerite cu Șahtior, Anatoliy Tymoshchuk a făcut apel la TAS și la jumătatea acestei luni i-a fost dat câștigat de cauză. „Înțeleg că, având în vedere realitatea actuală, atitudinea guvernului actual al țării mele față de mine nu se va schimba. Dar nu poți priva o persoană de ceea ce a câștigat prin muncă asiduă și pasiune pentru fotbal. Am fost decorat cu titlul de Maestru Emerit al Sportului al Ucrainei pentru succesul cu Zenit în Cupa UEFA. La Șahtior, la Zenit și cu echipa națională, m-am dedicat complet fotbalului. Nimeni nu avea dreptul să mă priveze de ceea ce câștigasem de-a lungul unei lungi cariere. În primul rând, licența mea de antrenor, care îmi permite să lucrez în fotbal. Mă bucur că Tribunalul de Arbitraj Sportiv a fost de partea mea și că dreptatea a triumfat. Pentru mine, aceasta a fost o chestiune de onoare și demnitate”, a spus Anatoliy Tymoshchuk.