Fotbal

Club din SuperLiga ia banii de la CM 2026 pentru Joao Paulo, nu FCSB

Gigi Becali a dezvăluit că Oțelul Galați, fosta echipă a lui Joao Paulo, va încasa toate sumele de la Cupa Mondială 2026, conform clauzei din contractul de transfer.

Joao Paulo, mijlocașul FCSB, în timpul unui meci
Foto: Fanatik

Joao Paulo (28 de ani), mijlocașul FCSB, va fi unul dintre puținii jucători din SuperLiga care vor evolua la Cupa Mondială din 2026, însă Gigi Becali nu va încasa niciun ban de pe urma participării sale. Toate sumele se vor duce la fosta echipă a fotbalistului, Oțelul Galați, conform unei clauze din contractul de transfer.

Detalii financiare și clauza contractuală

FCSB l-a transferat pe Joao Paulo de la Oțelul Galați în februarie 2026, plătind 600.000 de euro. Înțelegerea dintre cele două cluburi a inclus o clauză specială: toți banii pe care FCSB i-ar fi primit pentru participarea jucătorului la CM 2026 vor ajunge la Oțelul. „Nu îmi aduce bani, că am făcut contractul ca banii de acolo să îi ia ei, Oțelul Galați”, a declarat Gigi Becali, în exclusivitate la FANATIK SUPERLIGA.

Cât primește un club pentru un jucător la CM

Pentru fiecare jucător convocat la Campionatul Mondial, clubul primește 8.000 de euro pe zi, inclusiv pentru perioada cantonamentelor. Astfel, Oțelul Galați va beneficia de această sumă pe toată durata prezenței lui Joao Paulo la turneul final.

Capul Verde la CM 2026

Naționala Capului Verde, pentru care Joao Paulo a fost selecționat, va evolua în Grupa H, alături de Spania, Uruguay și Arabia Saudită. Africanii vor debuta pe 15 iunie împotriva Spaniei, campioana europeană en-titre. În pregătire, Capul Verde a obținut o victorie surpriză, 3-0 cu Serbia, într-un meci amical. Pe 6 iunie, echipa va mai juca un test cu Bermuda.