CSM București joacă finala mică a Champions League cu Brest, duminică, de la 16:00, pe Digi Sport 1
CSM București a pierdut semifinala cu Metz (27-32) și va lupta pentru locul 3 cu Brest. Finala mare: Gyor - Metz, de la 19:00.

CSM București a ratat calificarea în finala EHF Champions League, după ce a pierdut sâmbătă în fața celor de la Metz, scor 27-32. Astfel, echipa românească va lupta duminică pentru locul 3 al ierarhiei, cu Brest. Partida se joacă de la ora 16:00, pe Digi Sport 1.
Finala mare: Gyor - Metz
După finala mică, de la 19:00, pe aceeași televiziune, va avea loc finala mare dintre Gyor și Metz. Gyor ETO, deținătoarea trofeului și echipa cu 7 trofee EHF Champions League în palmares, s-a impus cu emoții la Budapesta, 31-30, în fața lui Brest. Pentru Metz este prima participare în ultimul act al competiției, în timp ce Gyor, campioana en-titre, se laudă cu 11 finale jucate, dintre care șapte câștigate.
Istoricul întâlnirilor directe
În actualul sezon de EHF Champions League, CSM București și Brest s-au întâlnit de două ori. În primul meci, franțuzoaicele s-au impus cu 34-31, dar în al doilea ”Tigroaicele” s-au revanșat și s-au impus pe teren propriu cu 40-34.
Declarațiile Annei Viahireva
După eșecul cu Gyor, Anna Viahireva (31 de ani), una dintre cele mai bune jucătoare ale lumii, a acordat un interviu în exclusivitate pentru Digi Sport, unde s-a arătat dezamăgită că trebuie să joace doar pentru locul trei. „Nu am fost suficient de bune, de creative, din păcate. Nu a fost de ajuns. Nu am fost nici eu suficient de bună, iar în final Gyor a fost echipa mai bună. Cred că am fost puțin blocate în atac. Nu am putut găsi soluțiile potrivite și am pierdut tempo-ul, ritmul jocului. Nu am mișcat mingea cum trebuie și nici nu ne-am mișcat pe teren cum trebuie. Este complet vina noastră. Trebuie să vedem ce trebuie făcut. (n.r. Cum crezi că va fi meciul cu CSM București?) Ce vrei să spui? Nu poate fi un meci ușor. Nu știu... Sincer, e ridicol, e supărător să vorbesc acum despre locul trei. Vom face cât de bine putem să jucăm un handbal bun, pentru a ne reprezenta echipa cât de bine putem. Dar doar atât din partea mea”, a spus jucătoarea din Rusia, în dialog cu jurnalistul Digi Sport Severin Călinescu.
Reacții după eliminarea CSM-ului
Jurnalistul Digi Sport Radu Naum a avut o reacție dură după ce CSM București a pierdut în fața celor de la Metz, scor 27-32, în semifinala Final Four-ului EHF Champions League, care se joacă la Budapesta. După semifinala CSM-ului, în cadrul emisiunii „Săptămâna de handbal”, de la Digi Sport 1, Narcisa Lecușanu (49 de ani), fostă mare handbalistă a României, a vorbit despre problemele cu care se confruntă clubul bucureștean, iar una dintre cele mai mari probleme este legată de locul unde își desfășoară partidele de pe teren propriu. Concret, capitala României nu dispune de o sală polivalentă modernă. „CSM mai are o problemă substanțială, zic eu, de fundament. Nu are o sală, nu ai 'un acasă'. Ori joci la Apollo, ori la Rapid, ori în Polivalentă, deci când nu ai 'un acasă' nici nu cred că poți spune că ai un proiect care să fie pe termen lung”, a declarat Narcisa Lecușanu.
„O rușine colosală”
Moderatorul emisiunii, Radu Naum, a reacționat imediat și a spus că este „o rușine colosală” că România nu are o sală precum cea de la Budapesta. „Un proiect care nu are rădăcini puternice nu ar avea rezultate oricât ar vrea Primăria București. E o rușine colosală asta, da! Primăria București ar trebui să aibă o sală, nu CSM. Țara asta, România, ar trebui să aibă în București o sală. Glumind, voiam să le propun ungurilor să ne-o dea pe aia veche a lor. Este o rușine colosală, sigur că da. Trebuie să fie investiții, bani. Acum trebuie să construiești o echipă care să facă performanțe”, a spus moderatorul Digi Sport, la Săptămâna de Handbal.
Noua Sală Polivalentă de la Tulcea
Noua Sală Polivalentă de la Tulcea prinde tot mai mult contur și în cel mai scurt timp ar urma să fie gata. Costurile totale vor ajunge la 120 de milioane de lei, iar capacitatea Sălii Polivalente de la Tulcea va fi de puțin sub 5.000 de locuri. Arena a fost comparată de dobrogeni cu un „OZN”. Noua Sală Polivalentă de la Tulcea este finalizată în proporție de 96%, așa cum au anunțat în martie cei de la Compania Națională de Investiții (CNI).