Cum și-a surprins Adrian Mutu colegii de la Dinamo: a venit cu Mercedes, în timp ce ei aveau Dacia
Giani Kiriță, fostul fundaș al lui Dinamo, a dezvăluit cum Adrian Mutu i-a impresionat pe colegi la primul său antrenament, venind cu un Mercedes decapotabil, în timp ce ceilalți jucători aveau Dacii.

Adrian Mutu, în vârstă de 47 de ani, este considerat unul dintre cei mai mari atacanți români din istorie. La începutul anului 1999, „Briliantul” făcea pasul din provincie către Capitală, lăsând FC Argeș pentru a semna cu Dinamo București. La 27 de ani distanță, un fost coleg dezvăluie cum el și ceilalți jucători ai „câinilor” au fost surprinși de comportamentul argeșeanului.
Prima impresie: aroganță și lux
Giani Kiriță, o figură importantă din istoria alb-roșilor, spune că, la prima sa apariție la Dinamo, Adrian Mutu i-a luat prin surprindere pe toți. Deși venea din provincie, Adi Mutu a dat impresia în fața colegilor că este „arogant”.
„Mutu când a venit la Dinamo, credeți-mă, a venit exact cum îl vedeți acum, cum era el, rebel, a venit cu arfe, cu păr cu gel, a venit cu Mercedes Cabrio, pe bune, și am zis băi, ești nebun, ce-i cu ăsta? Ce arogant era, credeți-mă, arogant rău de tot. La început nu aveam o chimie foarte bună cu el, pentru că venise de la Pitești, venise cu arfe, cu Mercedes, noi, săracii, aveam Dacia cu două carburatoare. Da, ne-am și înțepat și nu prea avem chimie”, a spus fostul fundaș, la Digisport.
Transformarea: de la arogant la lider
Dintr-un aparent „arogant”, Mutu s-a schimbat radical în privirile colegilor săi. Grație talentului și valorii sale, atacantul le-a intrat rapid la inimă tuturor. Același Kiriță mai spune că Mutu avea un tupeu pozitiv. Nu avea frică de adversari și ieșea la rampă în momentele dificile.
„Pe parcurs, ușor-ușor, am văzut că este un fotbalist de valoare și am început să avem o relație destul de bună. Credeți-mă că, în timpul meciurilor, când era lovitură liberă, eram cu Gică Mihali și îi ziceam: ‘E 1-0, hai că stăm liniștiți’”, a mai spus fostul apărător din Groapă.
Cariera fulminantă a lui Mutu
Din cauza evoluțiilor sale de excepție, Adi Mutu nu a stat mult timp la Dinamo. Numai în prima ligă din România, Mutu a marcat 22 de goluri în doar 35 de apariții pentru „câini”. În ianuarie 2000, Inter Milano îl transfera în schimbul a 6,5 milioane de euro.
Adi Mutu a mai jucat la Hellas Verona, Parma, Juventus, Fiorentina și Cesena în Italia, și pentru Chelsea (Premier League) și Ajaccio (Ligue 1), printre altele. A marcat peste 100 de goluri în Serie A pentru echipele la care a evoluat și este considerat unul dintre cei mai buni jucători din istoria Fiorentinei.