Cupa Mondială 2026: Norvegia s-a calificat în 16-imi, după 3-2 cu Senegal. Haaland a marcat de două ori
Norvegia a învins Senegal cu 3-2 și s-a calificat în optimile Cupei Mondiale 2026. Erling Haaland a marcat două goluri.

Reprezentativa Norvegiei s-a calificat în 16-imile Cupei Mondiale 2026, după ce a învins selecționata Senegalului, scor 3-2, marți dimineață, la New Jersey.
Golurile meciului
Pentru Norvegia au marcat Pedersen (minutul 43) și Erling Haaland (minutele 48 și 58). Golurile Senegalului au fost reușite de Sarr (minutele 53 și 90+3).
Echipele de start
Norvegia: Nyland - Ryerson (Pedersen - 13), Ajer, Heggem (Ostigard - 84), Moller Wolfe - Odegaard, Berge, Aursnes (Berg - 48) - Sorloth (Bobb - 84), Haaland, Nusa (Schjelderup A. - 71). Selecționer: Stale Solbakken.
Senegal: Mendy (Diaw - 63) - Diatta, Koulibaly, Niakhaté, Diouf (Jakobs - 54) - Gana Gueye, Pape Gueye (Mbaye - 54) - Sarr (Koulibaly - 72), Camara (Ciss - 63), Mané - Jackson. Selecționer: Pape Thiaw.
Meciul a fost arbitrat de brazilianul Wilton Sampaio.
Clasamentul grupei I
În celălalt meci al grupei I, Franța a învins Irak, scor 3-0. Cu câte șase puncte, Franța și Norvegia sunt calificate în 16-imi.
În ultima etapă a grupei, la 26 iunie, de la ora 22.00, au loc meciurile Norvegia - Franța și Senegal - Irak.