Didier Deschamps, glumă după Franța – Irak 3-0: „Am stat în vestiar și am jucat cărți”
Selecționerul Franței, Didier Deschamps, a glumit pe seama întreruperii de două ore din meciul cu Irak, câștigat cu 3-0, spunând că a jucat cărți. Franța s-a calificat deja în runda următoare a CM 2026.

Selecționerul naționalei Franței, Didier Deschamps (57 de ani), a făcut o glumă după partida cu Irak, câștigată cu 3-0, în etapa a doua a Grupei I de la Campionatul Mondial 2026. Meciul a fost întrerupt timp de aproximativ două ore din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile din Philadelphia.
„Am jucat cărți” – reacția lui Deschamps
Întrebat ce a făcut în timpul pauzei, Deschamps a răspuns cu umor: „Am stat în vestiar și am jucat cărți… Nu, așteptam, pentru că aveam niște intervale de timp care erau amânate. Cel mai important lucru era să avem cele 20 de minute pentru a ne încălzi, ca să nu ne asumăm riscuri.”
Antrenorul a explicat că a fost prima dată când a întâmpinat o astfel de situație și speră să fie ultima. „Cu ploaia, trebuia să ne eliberăm puțin de energie. A părut că a trecut mult timp între începutul și finalul meciului, mai ales că avem încă unul (n.r. – cu Norvegia) peste patru zile.”
Calificarea în runda următoare
Franța a obținut șase puncte după victoriile cu Senegal (3-1) și Irak (3-0), asigurându-și calificarea în runda următoare. „Principalul lucru este că am obținut aceste șase puncte și ne-am calificat în runda următoare”, a afirmat Deschamps, citat de L’Equipe.
Deschamps, relaxat în ciuda întreruperii
Selecționerul a spus că nu a fost deranjat de întrerupere și că a rămas relaxat alături de jucători. „Nu, nu mă deranjează. Eram relaxați, glumeam cu jucătorii. E o chestiune de siguranță, așa că nu dau vina pe nimeni. Când există un risc, te adaptezi la legile locale. Respect asta.”
Următorul meci: Franța – Norvegia
În ultima etapă a grupei, Franța va întâlni Norvegia, vineri. Norvegia a învins Senegal cu 3-2 în runda a doua. Ambele echipe au câte șase puncte, iar Deschamps știe că nordicii sunt adversari redutabili. „Bănuiam că al treilea meci va fi decisiv pentru clasamentul final din grupa noastră. Are consecințe, deoarece partidele din deplasare nu sunt la fel, și nici echipele nu sunt neapărat aceleași. Obiectivul e să ne asigurăm cel mai bun loc posibil. Această echipă a Norvegiei este foarte bună. Au demonstrat-o în calificări și continuă să o demonstreze, cu o mare capacitate de a marca goluri. Sunt printre cei mai buni. Știm la ce să ne așteptăm”, a concluzionat Deschamps.