Dinamo, lovitură după lovitură. Florin Prunea: „Eddy Gnahore va pleca”
După despărțirea de Kennedy Boateng și de antrenorul Zeljko Kopic, Dinamo riscă să-l piardă și pe mijlocașul Eddy Gnahore, al cărui contract expiră în această vară.

Dinamo București trece printr-o perioadă dificilă după finalul sezonului 2025/2026. După ce l-a pierdut pe fundașul Kennedy Boateng și s-a despărțit de antrenorul Zeljko Kopic, clubul din Ștefan cel Mare riscă să rămână și fără mijlocașul Eddy Gnahore.
Florin Prunea: „Eddy Gnahore va pleca”
Fostul portar al „Generației de Aur”, Florin Prunea, a declarat în cadrul emisiunii Digi Sport Special că Eddy Gnahore, al cărui contract expiră în această vară, nu va semna prelungirea. „Eu sper ca Eddy Gnahore să semneze dar, din ce știu eu, și el va pleca. Sunt trei piloni importanți ai clubului”, a spus Prunea.
„Dinamo este într-o situație delicată. Își pierde ‘mareșalul’ (n.r. Zeljko Kopic) și cei mai buni jucători. Îl pierde pe Boateng...”, a adăugat fostul internațional român.
Gnahore, jucător esențial pentru Dinamo
Eddy Gnahore a fost un jucător de bază sub comanda lui Zeljko Kopic. Ajuns liber de contract în ianuarie 2024 de la Ascoli, francezul a adunat 96 de partide pentru Dinamo, marcând șase goluri și oferind cinci pase decisive.
Dinamo a încercat să ajungă la o înțelegere cu Gnahore pentru prelungirea contractului, dar fără succes până acum. Astfel, „Câinii” sunt în pericol să-l piardă gratis, la fel ca pe Kennedy Boateng.
Postare pe Instagram, fără legătură cu UTA Arad
Joi, 4 iunie, Eddy Gnahore a postat pe Instagram o poză în care poartă tricoul cu numărul 11 de la UTA Arad, al atacantului Hakim Abdallah. Cel mai probabil, cei doi au fost coechipieri la Dinamo și au rămas prieteni, iar imaginea nu indică o eventuală mutare la UTA.
În cariera sa, Gnahore a mai evoluat pentru Amiens, Carrarese, Palermo, Ascoli, Perugia, Wuhan Zall, Birmingham și Crotone.