Dinamo pierde patru jucători: Boateng, Ikoko, Țicu și Milanov pleacă în vară
Președintele Andrei Nicolescu a anunțat că toți fotbaliștii cu contractele expirate, cu excepția lui Eddy Gnahore, vor părăsi clubul. Kennedy Boateng ar urma să semneze cu o echipă din Golf pentru un bonus de 900.000 de euro.

Andrei Nicolescu, președintele lui Dinamo, a anunțat că patru jucători cu contractele expirate vor părăsi clubul în această vară. Este vorba despre Kennedy Boateng, Jordan Ikoko, Valentin Țicu și Georgi Milanov. Singura excepție este mijlocașul francez Eddy Gnahore, al cărui viitor va fi decis de noul antrenor, Nuno Campos.
Declarațiile lui Andrei Nicolescu
Nicolescu a făcut anunțul după meciul amical dintre România și Țara Galilor, scor 2-1, desfășurat în Ghencea. „Cei care și-au terminat contractul, cam toți în afară de Eddy Gnahore, pleacă 100%. Aici contează și părerea noului antrenor. Până la conferința de prezentare vor fi discuții intense între toți cei din club”, a declarat el la Digi Sport.
Plecarea lui Georgi Milanov
Mijlocașul bulgar Georgi Milanov și-a anunțat deja decizia de a părăsi Dinamo, invocând dorul de familie. „Tot ce pot să spun acum e că am luat decizia de a părăsi Dinamo. Îmi este dor și de familie, iar acum vreau să mă odihnesc puțin, iar ulterior să mă gândesc la următorul pas. Dinamo este un club excepțional căruia îi datorez multe, însă decizia a fost luată. Nu exclud nicio variantă pentru viitor”, a declarat Milanov.
Valentin Țicu își ia rămas-bun
Fundașul stânga Valentin Țicu, adus în iarnă de la Petrolul, a confirmat că nu va continua la Dinamo, deși contractul său includea o opțiune de prelungire pentru încă trei ani. „A venit momentul să-mi iau rămas-bun de la Dinamo! Vreau să mulțumesc clubului, staff-ului, colegilor și tuturor celor ce au avut încredere în mine, cu atât mai mult că am ajuns aici după o accidentare, într-un moment dificil al carierei mele! Faptul că am avut șansa să îmbrac acest tricou va rămâne mereu special pentru mine!”, a transmis Țicu.
Kennedy Boateng, aproape de o echipă din Golf
Fundașul central Kennedy Boateng este cel mai aproape de o plecare, urmând să semneze cu o formație din Golf. Potrivit lui Gigi Becali, Boateng va primi un bonus de 900.000 de euro la semnătură. „Cu Dinamo nu mai discut. Păi, la Boateng trebuia să discut cu ei? Eu n-am dat târcoale niciodată. Când a rămas jucătorul liber, am vorbit cu impresarul. Mi-a zis că îmi dă răspunsul în trei zile și după mi-a zis că a semnat, 900.000 la semnătură”, a spus Becali.
Noul antrenor Nuno Campos
Dinamo se pregătește de despărțirea de Zeljko Kopic și instalarea portughezului Nuno Campos pe banca tehnică. Nicolescu a subliniat că noul antrenor va avea un cuvânt important de spus în privința lotului, inclusiv în cazul lui Eddy Gnahore.