FCSB a plecat în cantonamentul din Olanda, fără mai mulți jucători cheie
Vineri, 26 iunie, FCSB a pornit spre Olanda pentru un stagiu de pregătire de două săptămâni, în orașul Venray. Lotul nu îi include pe Darius Olaru, Mamadou Thiam, David Kiki, Baba Alhassan, Ionuț Cercel, Daniel Graovac și Siyabonga Ngezana.

Vineri dimineața, 26 iunie, FCSB a plecat în Olanda pentru perioada de cantonament. Trupa lui Marius Baciu va sta în localitatea Venray, la hotelul Asteria, în perioada 26 iunie - 10 iulie, și va disputa mai multe meciuri amicale, inclusiv contra lui Union SG pe 5 iulie, noua echipă a lui Darius Olaru.
Lotul FCSB pentru cantonament
După patru zile de antrenamente la Berceni, jucătorii au plecat fără mai mulți fotbaliști importanți: Darius Olaru, Mamadou Thiam, David Kiki, Baba Alhassan, Ionuț Cercel și Daniel Graovac (plecați) și Siyabonga Ngezana (accidentat). Singurul transfer al verii, Ronny Labonne, este prezent. Mihai Lixandru și Alexandru Pantea au un viitor incert, având șanse mari să plece. Florin Tănase negociază intens cu Gigi Becali prelungirea contractului.
Primul meci oficial al sezonului
FCSB va debuta în noul sezon al SuperLigii în weekend-ul 18-19 iulie. Până atunci, lotul este departe de a fi definitivat, după plecările lui Olaru, Thiam, Alhassan, Chiricheș, Graovac, Cercel și Zima.
Declarațiile lui Gigi Becali
Joi, 25 iunie, la aniversarea a 68 de ani, Gigi Becali a declarat că nu a vorbit cu Elias Charalambous, fostul antrenor al FCSB-ului, deși i-a urat baftă. Becali a încercat să-l readucă pe Charalambous în primăvară, dar acesta a refuzat.
Bănel Nicoliță a comentat strategia de transferuri: „Sunt sigur că Gigi Becali pregătește niște tunuri. Nu vor să se grăbească și caută cei mai buni jucători, de națională și cu experiență europeană.”